Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb toyota a90 1409 morning 087 Thumb toyota a90 1409 morning 048 Thumb toyota a90 1409 morning 013 Thumb toyota a90 1409 morning 021 Thumb toyota a90 1409 morning 079

Toyota Supra: Spolupráca snov

Čo sa stane, ak si k jednému stolu sadnú dvaja poprední svetoví výrobcovia automobilov, z toho prvý odjakživa so zmyslom pre zážitok z jazdy a druhý stále aktívnejšie sa hlásiaci k emóciám? Môže z toho vzniknúť len dobré auto, alebo rovno dve. Prvým je kupé Toyota Supra a druhým rodster BMW Z4. Ja som mal mimoriadnu príležitosť vyskúšať si ešte v predsériovej podobe oživenú legendu Supra.

Na úvod si odpovedzme na otázku, prečo sa Toyota vlastne púšťa opätovne do projektu ako Supra, a prečo práve v spolupráci s BMW. Jedným z hlavných dôvodov oživenia Supry je snaha o posilnenie fanúšikovskej základne. Toyota si uvedomuje, že hoci má silné povedomie o kvalite svojich automobilov a tomu odpovedajúce predaje, chýba jej silnejšia základňa srdcom zapalálených motoristov pre značku, ktorí by jej fandili pre emóciu a zážitok z jazdy. Teda nielen z rozumu. A práve v tom má pomôcť ďalší dôležitý pilier po GT86, nová Supra.

Ďalším dôvodom sú samozrejme financie. Z áut ako je Supra sa nikdy nepredajú stotisíce, a preto je pre automobilky výhodné sa o náklady na vývoj podeliť.

Niet pochýb o tom, že spojenie jednej z popredných automobiliek sveta, navyše so silným kreditom výrobcu produkujúceho spoľahlivé autá a poprednej nemeckej prémiovej značky vznikne v dnešnej dobe v podstate spolupráca snov. Už len pri spojení mien Toyota a BMW musí byť každému jasné, že z toho nemôže vzniknúť zlé auto. V hľadaní odpovedí na otázky prečo sa Toyota spojila s BMW môžeme pokračovať ďalej. Toyota chcela športové kupé a aby nadviazala na históriu Supry, ktorá najviac zarezonovala s preplňovaným benzínovým šesťvalcom, musela nájsť niekoho, kto taký motor má. A jedným z najlepších preplňovaných benzínových šesťvalcov na svete je trojliter od BMW, v najnovšej generácii vyrábaný pod označením B58. Ide o motor z BMW M3 a M4, ktorý dnes nájdete vo viacerých modeloch značky. Rodinný klenot relatívne kompaktnému kupé poskytuje nad mieru bohatú dynamiku a fantastický zvuk. Neoficálne sa hovorí o výkone v rozsahu 300 až 400 konských síl. Tento agregát zároveň spĺňa aj ďalšiu požiadavku Toyotu z dôvodu uloženia a vyváženosti, že malo ísť o radový šesťvalec.

Samozrejme počas prvých rozhovorov so šéfkonštruktérom Supry padli otázky aj na ďalšie agregáty v ponuke, ale nič konkrétne sme sa zatiaľ nedozvedeli. Iba to, že Supra v podobe ako príde na trh je len začiatok. Úplný úvod a tento projekt sa bude postupne rozvíjať. Keď sa nad tým laicky zamyslíme, môžeme teda očakávať minimálne ostrejšiu verziu GRMN, ale zrejme aj iné deriváty.

V súvislosti s fanúšikmi a nadväzovaním na minulosť padla aj otázka, či Toyota plánuje v popredajnom sortimente ponúkať špeciálne upravemé diely pre tých, ktorí by si chceli svoje auto vylepšiť. Keďže zo Supry spravili legendu tuneri. Momentálne nad tým zatiaľ len uvažujú. Vraj už v prípade modelu GT86 klienti značky ukázali, že majú cit pre tuningové úpravy a Toyota chce nechať priestor pre ich realizáciu. Určite však aspoň v malom priloží ruku k dielu.

Štartujeme za tmy

Poďme ale konkrétnejšie k samotnému autu. Naša skupinka novinárov mala k dispozícii 4 kusy predsériových prototypov Supra, s ktorými sme mohli absolvovať 160 testovacích kilometrov po okresných cestách a neskôr niekoľko kôl na okruhu Jarama neďaleko Madridu. V každej Supre sedel jeden novinár, ktorému robil spoločnosť povinne dosadený inštruktor a auto vždy sprevádazala Toyota GT86 šoférovaná ďalším novinárom, ktorý sa mal s tým prvým v polovici trasy prestriedať. Skôr ako sme sa posadili do áut, využili sme priestor obzrieť si ich v krátkosti zvonka. Hoci celé boli ešte oblepené maskovacím polepom. Ako prvé som hľadal spoločné črty s BMW. Tých som našiel hneď niekoľko. Kľučky dverí, spätné zrkadlá, výfuky či brzdy niesli jednoznačný rukopis bavorskej automobilky. Keby som pátral ďalej, napríklad aj pri pohľade na spodok podvozka, určite by som ich našiel aj viac. Hlavné predné reflektory boli zase veľmi podobné LED matrixovým svetlám z Priusu plug-in, čo sú vlastne prvé matrixy použité u Toyoty.

Testovacia trasa bola vybraná viac než dôsledne. Aby sme mali príležitosť otestovať si auto na rôznych povrchoch, dokonca menej kvalitných, organizátori nás zaviedli na dve rýchlostné skúšky Rally Madrid.

Úvod bol ale trochu nudný. Výjazd z mesta pomerne dlhý kus po diaľnici. Aspoň som mal ale možnosť zoznámiť sa s autom, trochu si ho osahať. Samozrejme podobne ako exteriér aj interiér bol pred našimi očami ešte zahalený kobercovým poťahom. Podľa niekoľkých ovládacích prvkov vykúkajúcich spod neho mi však bolo od prvého momentu jasné koľká bije a do akej miery sa na vývoji tohto auta podieľalo BMW. Počnúc volantom, cez páčky pod volantom, infotainment systém, joystick prevodovky či tlačidlá, všetko nesie rukopis BMW. Nemeckí vývojári zanechali po sebe stopy aj na viacerých nápisoch, prístrojoch a ovládacich prvkoch, ktoré v prototypoch zvyknú byť.

Inak povedané, celý hardver auta, si odmakali chlapci z BMW a prvkov spoločných na tomto aute z BMW je naopak viac než som čakal. Od BMW pochádza motor, 8-stupňová automatická prevodovka ZF, pohon zadných kolies aj podvozok. Toyota ale tvrdí, že samotný vývoj prebiehal úplne oddelene a všetkú elektorniku, konkrétne motora a prevodovky si ladili sami a úplne najviac pozornosti venovali ladeniu podvozka. A ten je, čo si budeme hovoriť, prípade športového kupé najdôležitejší.

Celých 6 rokov krúžili po Nordschleife, kým dosiahli nastavenie, s ktorým sa chcú uchádzať o titul najzábavnejšie auto roka 2019. Koncepcia celého vozidla bola prispôsobená maximálnemu zážitku z jazdy. Pomer rázvoru náprav a rozchodu kolies dosahuje pomyslený konštruktérsky zlatý stred pre dosiahnutie čo najlepšej jazdnej dynamiky.

Na výber sú dva základné jazdné režimy Normal a Sport, ktoré upravujú zvuk auta prepínaním klapky vo výfuku, ale najmä upravujú charakteristicku adaptívnych tlmičov. Napriek tomu, že Supra má pod prednou kapotou radový šesťvalec, dosahuje nižšie ťažisko než GT 86 s boxer motorom, ktorý sám o sebe pomáha zníženiu ťažiska. Hmotnosť je rozložená v ideálnom pomere 50:50 a auto by malo vážiť menej než 1500 kg.

Snahu o dokonalé vyváženie cítiť už v prvých zákrutách. Z auta ide úžasná ľahkosť a hravosť. Predná náprava rýchlo a presne reaguje na každý aj malý pohyb volantom. Obdivuhodná je tiež priľnavosť predných kolies, ale ešte viac trakcia zadnej nápravy. Už v štandarde Supra dostane ako jedno z mála áut v tejto kategórii aktívy zadný diferenciál, ktorý na výjazde zo zákruty dokáže preniesť až 100% krútiaceho momentu na zaťažené vonkajšie koleso, zatiaľ čo v nájazde od zákruty pomôže prostredníctvom vnútorného kolesa autu ľahšie zahýnať. Inak povedané, ide o systém vektorovania krútiaceho momentu, ktorý je aktívny aj pri vypnutej stabilizácii. Aj jeho zásluhou Supra v úzkych a kľukatých pasážach udivuje svojou obratnosťou, na okruhu zase neutrálnym správaním a ukážkovou smerovou stabilitou na tak krátke auto. Ďalšou dôležitou prednosťou oživenej legendy je extrémne tuhá karoséria, porovnateľná so superšportovým Lexusom LFA.

S jej oporou si konštruktéri mohli dovoliť vdýchnuť pruženiu až prekvapivú úroveň jazdného komfortu. Supra nad očakávanie dobre filtruje nerovnosti a všetky prepady, či defekty povrchu elminuje veľmi rýchlo a efektívne. Technici Toyoty sa veľmi dlho a do detailov hrali s naladením pružín, dĺžkou dorazov tlmičov, stabilizátormi, či samotným softwarom adaptívnych tmičov.

Jazda s novou Suprou je jednoducho nespútaná radosť, doslova návyková emócia, ktorej nebudete mať nikdy dosť. Už teraz sa tešíme na ďalšie kilometre s týmto skvelým športovým kupé. Škoda len, že počkať si musíme minimálne do mája budúceho roka, kedy by mala prísť na trh. Na úvod len v limitovanej 900-kusovej edícii vo verzii Club, pretože viac rakúska fabrika Magna Steyer nestihne vyrobiť. Preto ak máte vážny záujem, už teraz striehnite na spustenie online objednávok aby sa vám nejaký kus ušiel. Ďalší rok by to malo byť s výrobnými kapacitami lepšie.

Advertisement