Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Transport 350-tonového obra
Takýto kolos neprepravujú často ani profesionáli zo spoločnosti Kübler Schwertransporte: Na špeciálnom 150-tonovom podvalníku s 30 nápravami, ktorý ťahal MAN TGX 41.680 8x6, viezli ponorku U 17 s hmotnosťou približne 350 ton!
Transport sa vydal na cestu 30. júna z Technického múzea Speyer smerom k Rýnu. Tam ponorku U17 naložili na riečny pontón a do 9. júla sa plavila najprv do Mannheimu a potom po rieke Neckar do Haßmersheimu. Odtiaľ 50 metrov dlhý oceľový obor zamieril do cieľa v Sinsheime, kam dorazil 28. júla. Za celú trasu boli zodpovední experti zo spoločnosti Kübler. Po štyroch týždňoch putovania po vode aj po súši dorazila ponorka U17 do cieľa. Pri preprave extrémneho nákladu odviedol skvelú prácu ťahač MAN TGX 41.680, ktorý si špecialisti na prepravu extrémnych nákladov nechali prestavať na konfiguráciu 8x6.
Osobitnou výzvou bolo vylodenie v Haßmersheime, keď ťahač s ponorkou na podvalníku vychádzal na breh.
Okrem úctyhodnej hmotnosti ponorky bola preprava dobrodružstvom aj pre výnimočné rozmery. Na vode i počas jazdy po cestách museli obra často otáčať v pozdĺžnej osi až o 73 stupňov – inak by ťahač s obrovským nákladom nemohol prejsť popod elektrickým vedením nad železničnými priecestiami alebo pod rôznymi mostami. Otáčanie umožňuje zariadenie, ktoré bolo vyrobené špeciálne pre poslednú cestu U17. Riešenia postavené na mieru však nie sú pre spoločnosť Kübler žiadnou novinkou. Firma so sídlom v nemeckom Michelfelde poskytuje logistické služby v oblasti prepravy ťažkých bremien po celom svete, a preto veľmi často rieši najrôznejšie úlohy.
Extrémne náročné manévrovanie medzi prekážkami dokumentuje aj táto snímka z mesta Bad Rappenau.
Okrem špeciálnych podvalníkov a mimoriadne výkonných ťahačov si takéto prepravy vyžadujú vodičov s bohatými profesionálnymi skúsenosťami a výnimočnou schopnosťou sústrediť sa. Frieder Saam je jedným z nich. Sedí za volantom MAN TGX 41.680 8x6 a „šoféruje“ ponorku smerom na Sinsheim. „V ťažkej nákladnej doprave jazdím už mnoho rokov,“ hovorí. „A stále je to niečo výnimočné, pretože žiadne dve práce nie sú rovnaké. Zároveň som hrdý, že môžem riadiť takéto veľké transporty.“ Prípravy sa začínajú dlho predtým ako náklad vyrazí na cestu: Treba dopodrobna preskúmať možné trasy, uzatvárajú sa dohody s úradmi a políciou. Každá cesta sa prispôsobuje nákladu: Prepravu 350-tonovej ponorky začali plánovať pred piatimi rokmi. V spoločnosti Kübler sa na tom od začiatku podieľali 2-3 ľudia vrátane vodiča Friedera Saama.
Pootočenie ponorky pred prejazdom cez železničné priecestie.
Len čo sa kolos s celkovou hmotnosťou okolo 500 ton pohol, dôležitú rolu zohrávala po celý čas maximálna koncentrácia. Celá preprava bola totiž veľmi delikátnou záležitosťou: Tím manévroval s 90 metrov dlhou a 10 metrov vysokou súpravou nielen pod mostami, ale napríklad aj medzi domami v uličkách malebného regiónu Kraichgau v severnom Bádensku-Württembersku. K najkomplikovanejším momentom patrilo niekoľko pootočení ponorky na pontóne. Dovtedy obrom otáčali len na súši, na vode však treba udržať v rovnováhe nielen bremeno, ale i pontón. Osobitnú výzvu predstavovalo vylodenie v Haßmersheime, keď ťahač s ponorkou na podvalníku vychádzal na breh. Aj tam bolo nutné pontón neustále vyvažovať a vyrovnávať meniace sa zaťaženie, takže tento jeden manéver trval 3 hodiny. Kolos sa po cestách presúval tempom, ktoré zodpovedalo jeho rozmerom a hmotnosti, veľmi časti krokom a neraz len po centimetroch. Iba na krátkom záverečnom úseku po diaľnici išiel rýchlosťou 15 km/h. Mimochodom, špeciálny ťažkotonážny náves SCHEUERLE InterCombi má 30 radov riaditeľných náprav (celkove 240 kolies), ktoré sa pri vyvažovaní nákladu dajú podľa potreby jednotlivo zdvihnúť až o 650 mm.
Finále: Kolos dorazil 28. júla do areálu Technického múzea v Sinsheime.
„Takúto prepravu zvládneme iba ako tím,“ hovorí Niclas Grimm, projektový manažér Spedition Kübler GmbH. „Keďže pôsobíme na trhu už mnoho rokov, naši zamestnanci majú skúsenosti so všetkými druhmi náročných transportov po celom svete. Samozrejme, že z toho teraz ťažíme – a zároveň sme nesmierne hrdí na to, že nám Technické múzeum v Sinsheime zverilo tento komplexný projekt.“ Ponorka, ktorú v roku 2010 nemecké námorníctvo vyradilo z prevádzky, sa čoskoro stane magnetom pre návštevníkov múzea.