28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb ampnet photo 20200317 180523 Thumb 2f Thumb 3f Thumb 1f Thumb 4f Thumb 5f Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 6f Thumb 7f Thumb 8f Thumb 9f Thumb 10f Thumb 11f Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 13f Thumb 12f Thumb 14f Thumb 15f Thumb 16f Thumb 17f Thumb 18f Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 19f Thumb 20f Thumb 21f Thumb 22f Thumb 23f

Tri alternatívne Fiaty Panda: najnovší prichádza aj na slovenský trh

Frankfurtský predajca áut koncernu FCA patrí medzi najväčších v Nemecku. Okrem nových modelov, vlastní aj solídnu zásobu starších a veľmi zaujímavých Fiatov. Preto pri uvedení novej Pandy Hybrid na trh, usporiadal minivýstavu, pozostávajúcu z troch exponátov.

Prvým je Fiat Panda Elettra. Elektromobil postavený na báze prvej generácie Pandy vyrábali v rokoch 1990 až 1998. Svojho času išlo o jeden z mála elektromobilov, ktorý ste si v Európe mohli kúpiť. Hoci jedným dychom treba dodať, že konštruktéri pri vývoji mysleli hlavne na zákazníkov z oblasti štátnej správy a zástupcov obcí.

Automobil je totiž iba dvojmiestny. V zadnej časti sa nachádza dvanásť šesťvoltových olovených akumulátorov. Ďalšie batérie sú ukryté pod prednou kapotou, takže celková kapacita dosahuje 172 Ah. Vpredu zároveň pracuje skromný elektromotor s výkonom 14 kW (19 k). Elektrická Panda má klasickú spojku a manuálnu prevodovku z benzínovej verzie 750. Hmotnosť auta stúpla na 1150 kilogramov, čomu konštruktéri prispôsobili naladenie pruženia i brzdy.

Elektromobil predávaný za vyše 25 miliónov talianskych lír bol asi trikrát drahší než bežná benzínová Panda 750 Young. Záujem zákazníkov o alternatívny typ pohonu nestúpol ani po zvýšení výkonu motora na 17,7 kW (23,8 k) a montáži pokrokovejších nikel-kadmiových akumulátorov.

Exponát číslo dva sa volá Fiat Panda Aria (v preklade vzduch). Ide o koncept odvodený od druhej generácie Pandy, odhalený na frankfurtskom autosalóne v roku 2007. Taliani v ňom prezentovali vtedy nový prepĺňaný benzínový dvojvalec 0,9 TwinAir, ktorý na ovládanie nasávacích ventilov využíval elektrohydraulické členy, namiesto tradičného vačkového hriadeľa.

Fiat už vtedy avizoval výkon až 77 kW (105 k) a takýto motor sa neskôr naozaj objavil v sériovej výrobe. Pandu Aria poháňala slabšia, ekologicky a ekonomicky ladená verzia, produkujúca 59 kW (80 k). Okrem tradičného benzínu, dokázala spaľovať aj zmes metánu (70%) a vodíka (30%), takže priemerné emisie CO2 klesli na úroveň 69 g/km. 

K nižším emisiám a tým pádom aj spotrebe, prispieval systém monitorujúci návyky šoféra, schopný naučiť ho jazdiť úspornejšie. K celkovej ekonomike prevádzky prispel systém štart/stop a spoločnosť Pirelli dodala špeciálne pneumatiky so zníženým valivým odporom. Niektoré časti štúdie pozostávajú z recyklovaných materiálov.

Nuž a tretím exponátom je nový Fiat Panda Hybrid, ktorý aktuálne dorazil aj na slovenský trh.

Jeho atmosférický trojvalec má objem 999 cm3, dosahuje výkon 51 kW (69 k) pri 6000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 92 Nm pri 3500 1/min. Ak ide o krútiaci moment, tak novinka podľa očakávania zaostáva za štvorvalcom 1,2 Fire, ktorý nahrádza (ten produkuje 102 Nm pri 3000 1/min). K lepšej dynamike má novému motoru pomôcť elektrická podpora a úplne nová šesťstupňová manuálna prevodovka.

Trojvalec 1,0 FireFly je celohliníkový, s liatinovými vložkami valcov a jedným vačkovým hriadeľom. Disponuje nepriamym vstrekovaním do nasávacieho potrubia a dnes málo vídanou dvojventilovou technikou. Vďaka nej má byť atmosférický motor čo najsilnejší už v strednom pásme otáčok. Časovanie ventilov je variabilné, pričom rozvody poháňa reťaz a samotné časovanie zabezpečuje hydraulický aktuátor. Elektrohydraulický systém MultiAir je pre tento motor zrejme pridrahý. Vysoký stupeň kompresie 12 avizuje výbornú tepelnú účinnosť. Trojvalec váži 77 kilogramov a v autách je umiestnený o 45 milimetrov nižšie ako predchodca, takže mierne znižuje ťažisko.

Základom mild hybridnej technológie je štartovací motorgenerátor, integrovaný do štandardnej 12V elektrickej siete automobilu. Motorgenerátor de facto nahradil tradičný alternátor a s kľukovým hriadeľom ho spája remeň. Väčšinu času rekuperuje pohybovú energiu a takto vyrobenú elektrinu ukladá do vlastného lítiovo-iónového akumulátora (11 Ah). Inokedy pomáha spaľovaciemu motoru pri akcelerácii (pridáva cca 3,6 kW/4,9 k) alebo slúži ako štartér, ak motor vypol systém štart/stop. Na studené štarty je tu klasický štartér.

Práve vďaka mild hybridnej technológii sa malý Fiat môže pochváliť sofistikovaným systémom štart/stop, ktorý dokáže vypnúť motor predtým, než auto úplne zastaví na križovatke. Stačí, aby šofér zaradil neutrál, rýchlosť klesla pod 30 km/h a trojvalec stíchne. Jeho opätovné naštartovanie je rýchle a kultivované. Doplňme, že mild hybrid neumožňuje ani krátku jazdu čisto na elektrinu.

Hybrid je nateraz dostupný iba pre Pandu City Cross s oplastovanou karosériou a vyššou svetlou výškou podvozka. Taliani pre ňu uvádzajú atraktívnu kombinovanú spotrebu 4,1 l/100 km. Súčasťou výbavy je automatická klimatizácia, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, kožený veniec volantu a hlavica radiacej páky alebo rádio UConnect.

Cena? 12 490 eur.