Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Trnavský závod PSA sa chystá na prázdniny, aj na výrobu nového auta

Hoci v júni na Slovensku vyrobili posledný Citroën C3 Picasso, nedostatok práce fabriku nestraší. Aktuálne bežia štyri pracovné zmeny, pripravuje sa produkcia motorov i nového malého Peugeotu.

Väčšinu zamestnancov trnavského závodu PSA Peugeot Citroën čakajú necelé tri týždne voľna. Výrobné linky stíchnu v sobotu 29. júla popoludní a opäť sa rozbehnú až v stredu 16. augusta.

Letná odstávka bude okrem plánovanej údržby, venovaná aj príprave na rozšírenie výroby. V roku 2019 má na Slovensku odštartovať produkcia benzínových motorov radu PureTech a zároveň nového typu automobilu. Podľa informácií Autožurnálu pôjde o druhú generáciu Peugeotu 208.

"Prevádzky zvarovňa, lakovňa a montáž čakajú investičné úpravy, ktorých cieľom je príprava na nový model. Prevádzky montáž a logistika sa budú zároveň transformovať na umiestnenie výrobných liniek pre výrobu benzínových motorov," prezradil Peter Švec, hovorca trnavskej automobilky.

Za prvý polrok 2017 v Trnave vyrobili vyše 181 500 vozidiel, čo znamená medziročný nárast o 1,6 percenta. Suverénne najčastejšie z liniek schádza Citroën C3, ktorý má na celkovej produkcii podiel až 70 percent. Nasleduje Peugeot 208 s 20-percentným podielom. Zvyšná časť produkcie patrí Citroënu C3 Picasso, avšak jeho výroba v júni definitívne skončila. Nástupcu - nový Citroën C3 Aircross - budú montovať v Španielsku.

Slovenský závod sa na nedostatočnú vyťaženosť sťažovať nemôže. V Trnave aktuálne pracujú na štyri zmeny, pričom štvrtá je víkendová. Spustili ju v januári a vďaka nej vzniklo 800 nových pracovných postov. Francúzi aktuálne na Slovensku zamestnávajú 4300 ľudí.

Vedenie firmy sa vo februári dohodlo so zamestnancami na novej kolektívnej zmluve. Vďaka nej mzdy tohto roku stúpli v priemere o 6,3 percenta.