Tonale 1140x190
Thumb spolu Thumb tben5077 Thumb tben5061 Thumb tben5066 Thumb tben5086 Thumb tben5094 Thumb tben5092 Thumb tben5098 Thumb tben5104 Thumb tben5117 Thumb tben5106 Thumb tben5132 Thumb tben5133 Thumb tben5136 Thumb tben5138 Thumb tben5151 Thumb tben5162 Thumb tben5185 Thumb tben5183 Thumb tben5188 Thumb tben5194 Thumb tben5195 Thumb tben5208 Thumb tben5213 Thumb tben5217 Thumb tben5220 Thumb tben5230 Thumb tben5232 Thumb tben5240 Thumb tben5316

V Ženeve sme preskúmali nový Peugeot 208 a Renault Clio

Medzi najvýznamnejšie premiéry tohtoročného ženevského autosalónu patria dva malé francúzske hatchbacky. Prinášame naše prvé dojmy. 

Nový Renault Clio vznikol v duchu hesla „evolúcia a revolúcia“. Na prvý pohľad vidieť, že dizajn prešiel evolučnými zmenami. Francúzi sa nechali inšpirovať extrémne úspešným predchodcom. Jeho predaj od roku 2012 totiž kontinuálne stúpal každý rok, bez ohľadu na vek. Navyše, Renault si nechal urobiť prieskum, z ktorého vyplynulo, že potenciálnym zákazníkom sa auto páči také, aké je.

Dizajnéri preto zapracovali najmä na detailoch. Krajšia je napríklad grafika predných i koncových svetiel. Diódové denné svietenie patrí k štandardnej výbave a „zahryzáva“ sa do nárazníka tak, ako to poznáme z väčších modelov Mégane alebo Talisman. Kľučka zadných dverí zostala integrovaná do rámu okna. Je však väčšia a pohodlnejšie sa používa, hoci princíp fungovania zostal rovnaký.

Auto ako celok pôsobí uhladenejším a hodnotnejším dojmom. Renault ho zbavil zbytočných ozdôb, akými boli lesklé plasty pod koncovými svetlami, v zadnom nárazníku či na bočných dverách. O to viac vynikajú základné proporcie karosérie – kde tu dotvorené decentnými chrómovanými lištami.

Konkurenčný Peugeot 208 prichádza z väčším „wow efektom“ ako Renault. Tvar bočných okien síce pripomína predchodcu, ale novinku si s ním určite nespletiete. Malý hatchback vyzerá naozaj dravo, pretože inšpiráciu čerpá od väčšej Päťstoosmičky.

Na karosérii pribudli ostré hrany, "pazúre" alias denné svietenie natiahnuté až do nárazníka, tmavou lištou opticky prepojené koncové svetlá alebo štylizovaný názov modelu, umiestnený na kapote motora.

Zaujímavo vyzerajú príplatkové čierne lesklé lemy blatníkov. Nemajú ochrannú, ale vyslovene estetickú funkciu. Najväčšie disky dostali priemer 17 palcov – rovnako ako v Cliu.

Zásadne nenarástli

Ani jeden z malých francúzskych hatchbackov medzigeneračne výrazne nenarástol. Clio je dokonca o 14 milimetrov kratšie ako predtým a má o šesť milimetrov kratší rázvor náprav.

Peugeot je síce o 82 mm dlhší, ale tento prírastok zhltli najmä masívnejšie previsy. Rázvor medzigeneračne narástol iba o dva milimetre. 

  Peugeot 208 Renault Clio
dĺžka 4055 mm 4048 mm
šírka 1745 mm 1798 mm
výška 1430 mm 1440 mm
rázvor 2540 mm 2587 mm
objem kufra 311 l (270 l podľa VDA) 391 l (340 l podľa VDA)

Vzdušnejšie spoza volantu pôsobí Renault Clio. Peugeot šoféra doslova obklopí, čo je dané aj tvarom palubnej dosky. Má výrazne trojrozmerné členenie a futuristický prístrojový panel, na ktorý sa šofér pozerá ponad malý oválny volant. Ideálny výhľad na prístroje zrejme opäť bude otázkou kompromisu. Ja som s ním problém nemal, fotograf áno.

Páči sa nám veľký rozsah výškového a najmä pozdĺžneho nastavovania volantu. Šofér si ho môže pritiahnuť blízko k telu. Posed nie je extrémne nízky, no aj tak pôsobí športovo. Na ovládanie klimatizácie alebo vypínanie systému štart/stop slúži dotykový displej, mierne natočený na šoféra. Imitácia karbónu na palubnej doske vyzerá výborne. Pri radiacej páke sú dva veľkú odkladacie priestory – vyššie krytý, nižšie otvorený. 

Peugeot namontoval do novej Dvestoosmičky štyri USB porty. Tri klasické (jeden vpredu, dva pre zadných pasažierov) a jeden nový, typ USB-C. Najzaujímavejšou časťou kabíny je digitálny prístrojový panel. Obsahuje klasický TFT displej a head-up displej. Najdôležitejšie informácie – napríklad aktuálna rýchlosť – sa premietajú na priehľadný plast, zvyšok zobrazuje TFT displej. Takto Francúzi vytvorili veľmi zaujímavý 3D efekt. Vyzerá to naozaj pôsobivo.

Aj Renault v minulosti ukázal, že Clio môže mať futuristický kokpit. Tentoraz však dizajnéri stavili skôr na solídnosť. Samotný tvar palubnej dosky a výplní dverí podporujú dojem väčšej vzdušnosti. Malý Renault dostal úplne nové predné sedadlá so zaujímavo tvarovanými hlavovými opierkami, ktoré majú zlepšiť výhľad dozadu. Pohodlie sedadiel si po krátkom sedení v aute na autosalóne nedovolím hodnotiť.

Veľmi sa mi však páči nový volant s príjemne hrubým vencom. Aj Clio má digitálny prístrojový panel, pričom šofér si môže nakonfigurovať, aké údaje na ňom chce práve vidieť. Dominantou palubnej dosky je dotykový displej multimediálneho systému Easy Link, mierne trčiaci do priestoru.

Jednoduchšie vybavené verzie majú sedempalcovú obrazovku, orientovanú na šírku, drahšie 9,3-palcový displej orientovaný na výšku. Napriek tomu zostalo v aute veľa klasických ovládačov. Prostredníctvom nich si môžete nastaviť klimatizáciu, vypnúť systém štart/stop alebo zmeniť intenzitu podsvietenia prístrojov. Z hľadiska ergonómie teda vyhráva Clio.

Najväčší rozdiel je v kufri

Zatiaľ čo vpredu pôsobí Renault Clio priestrannejším dojmom ako Peugeot 208, vzadu jeho dlhší rázvor príliš necítiť. Do oboch malých hatchbackov si za meter osemdesiat vysokého šoféra bez väčších problémov sadne rovnako urastený pasažier. Podmienkou je, aby šofér nebol príliš "rozvalený". O štipku pohodlnejšie sa mi sedelo v Peugeote. Síce sa doň horšie nastupuje – otvor je pomerne malý – ale ponúka trochu viac miesta na kolená a má príjemnejšie sklonené operadlo. V Renaulte je operadlo vzpriamenejšie, aby konštruktéri dosiahli čo najväčší kufor. Šírka v oblasti ramien je prakticky identická, o chlp viac miesta na hlavu má Peugeot.

Najväčší priestorový rozdiel hľadajte v kufri. Renault uvádza základný objem až 391 litrov, podľa metodiky VDA 340. Peugeot 311 litrov, respektíve 270 podľa VDA. Rozdiel potvrdilo aj moje meranie, kufor Clia je dlhší, širší aj vyšší. Prekvapí najmä svojou hĺbkou, ktorú zdôrazňuje pomerne vysoká nakladacia hrana. Oba vystavené hatchbacky majú pod podlahou dojazdové rezervné koleso.

Peugeot 208 i Renault Clio sú medzigeneračne priestrannejšie, za čo vďačia novým platformám. Dvestoosmička dala zbohom architektúre PF1, ktorej korene siahajú až k Peugeotu 206. Namiesto nej prichádza najnovší technický základ CMP. Váži o 30 kilogramov, je priestorovo úspornejší a lepšie tlmí hluk i vibrácie.

Podobnými výhodami novej platformy CMF-B sa chváli aj Renault. Spomína vyššiu bezpečnosť, viac kompatibilných asistenčných systémov a hmotnosť nižšiu až o 50 kg. Zaujalo ma pedantné oplastovanie podvozka, prispievajúce k lepšej aerodynamike.

Plyn sa vracia

Renault prichádza so širšou ponukou motorizácií. Nový prepĺňaný trojvalec 1,0 TCe sa dodáva aj vo verzii spaľujúcej kvapalný ropný plyn LPG. K dispozícii je tiež benzínový štvorvalec, čo Peugeot neponúka.

Ak ide o automatické prevodovky, Peugeot stavil na osemstupňový meničový automat Aisin. Renault dáva k prepĺňanému trojvalcu 1,0 TCe bezstupňovú prevodovku Xtronic. K štvorvalcu 1,3 TCe sa dodáva sedemstupňová dvojspojková prevodovka EDC.

Peugeot 208

motor prevodovka
1,2 PureTech (55 kW/75 k) 5 MT
1,2 PureTech Turbo (73,5 kW/100 k) 6 MT/8 AT
1,2 PureTech Turbo (100 kW/136 k) 8 AT
1,5 BlueHDi (73,5 kW/100 k) 6 MT

Renault Clio

motor prevodovka
1,0 SCe (48 kW/65 k) 5 MT
1,0 SCe (55 kW/75 k) 5 MT
1,0 TCe (73,5 kW/100 k) 5 MT/Xtronic
1,0 TCe LPG (73,5 kW/100 k) nezverejnené
1,3 TCe (96 kW/130 k) 7 EDC
1,5 Blue dCi (63 kW/85 k) 6 MT
1,5 Blue dCi (85 kW/115 k) 6 MT

Dvestoosmička ako elektromobil

Peugeot 208 prichádza aj v čisto elektrickej verzii, nazvanej "e-208". Elektromotor pod prednou kapotou dosahuje výkon 100 kW (136 k) a najvyšší krútiaci moment 260 Nm. Predné kolesá roztáča cez jeden stály prevod. Lítiovo-iónový akumulátor, ukrytý pod podlahou, prispieva k nižšiemu ťažisku auta a zároveň nezaberá priestor pre posádku, ani batožinu. Má kapacitu 50 kWh a podľa prísnejšej normy WLTP umožní malému Peugeotu dojazd 340 kilometrov na jedno nabitie.

Peugeot avizuje tri spôsoby nabíjania. K autu štandardne dostanete nabíjací kábel, ktorý pripojíte k domácej elektrickej sieti 230V a plné nabitie batérie z nuly potrvá 16 hodín. Alternatívou je použitie wallboxu. Ak umožňuje jednofázové nabíjanie s výkonom 7,4 kW, batériu nabijete za osem hodín. Keď umožňuje trojfázové nabíjanie s výkonom 11 kW, batériu nabijete za päť a štvrť hodiny.

Elektrická Dvestoosmička dokáže využiť rýchlonabíjačku s výkonom 100 kW. Vďaka nej batériu na 80% nabijete za pol hodiny. Šofér si môže ušetriť energiu výberom vhodného jazdného režimu: okrem základného Normal, má k dispozícii aj Eco a Sport. V športovom móde Peugeot e-208 akceleruje z pokoja na stovku za 8,1 sekundy.

Samotný akumulátor je chladený kvapalinou a výrobca naň dáva záruku osem rokov alebo 160 000 najazdených kilometrov. Ak kapacita počas záruky klesne pod 70% pôvodnej hodnoty, batériu vám vymenia.

Peugeot zároveň avizuje výkonné 5 kW kúrenie. Tepelný komfort na palube elektromobilu je údajne porovnateľný s verziou, poháňanou spaľovacím motorom.

Clio dostane hybridný pohon

Renault nám v Ženeve predviedol full hybridnú technológiu E-Tech. Tvorí ju atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra, dva elektromotory, prevodovka a akumulátor. 

Zatiaľ čo väčší a výkonnejší elektromotor roztáča kolesá alebo pomáha spaľovaciemu agregátu, menší slúži najmä ako generátor a nabíja batériu uloženú v kufri (kapacita 1,2 kWh). Hybridný Renault Clio je schopný prejsť niekoľko desiatok až stoviek metrov čisto na elektrinu, potom sa k pohonu pripája benzínový motor a elektrický mu pomáha. Pri potrebe maximálnej akcelerácie môžu auto hnať dopredu všetky tri motory. 

Francúzi uviedli, že až 80 percent jazdy v meste pripadne na čisto elektrický pohon. Rátajú pritom s hustou premávkou, kedy auto často akceleruje, ale aj brzdí, teda rekuperuje. V mestskej premávke môže byť hybrid až o 40 percent úspornejší ako klasický spaľovací motor.

Podrobnosti sa dozvieme neskôr, pretože predaj hybridného Clia odštartuje až na budúci rok.

Technológia E-Tech existuje aj v drahšej plug-in hybridnej verzii. Vyznačuje sa rovnakým technickým základom, avšak väčšou batériou, ktorú bude možné nabíjať aj z externého zdroja. Plug-in hybrid tým pádom ponúkne väčší dojazd v čisto elektrickom režime. Plug-in hybrid sa od budúceho roka objaví v Renaultoch Captur (približne na jeseň príde jeho nová generácia) a Mégane.

Nálož asistenčných systémov

Peugeot 208 i Renault Clio prichádzajú so záplavou asistenčných systémov. K dispozícii je adaptívny tempomat, vrátane asistenta pre jazdu v dopravnej zápche (v kombinácii s automatickou prevodovkou, v Cliu iba pre verziu 1,3 TCe EDC), ďalej automatický parkovací systém, funkcia núdzového brzdenia s rozpoznávaním chodcov a cyklistov, aktívne udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, čítanie niektorých dopravných značiek, monitorovanie mŕtvych uhlov alebo automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel.

Renault ako bonus pridáva kompletný kamerový systém, schopný zobraziť auto z vtáčej perspektívy. Šofér si zároveň môže prepínať pohľady jednotlivých kamier.

V predaji až na jeseň

Na oba malé hatchbacky si ešte chvíľu budeme musieť počkať. Renault prinesie nové Clio na slovenský trh na jeseň, podrobnejší termín zatiaľ nepoznáme. Peugeot avizuje nástup novej Dvestoosmičky v októbri. Elektromobil ho doplní koncom tohto roka.