Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb vod kov  renault master 1 Thumb vod kov  renault master 4 Thumb vod kov  renault master 3 Thumb vod kov  renault master 2 Thumb vod kov  renault master 5

Vodíkový Renault Master

Francúzska spoločnosť HYVIA predstavila svoje prvé vodíkové prototypy – dodávku Renault Master Van H2-TECH s jazdným dosahom do 500 km a plniacu stanicu pre verejnú infraštruktúru.

Tento rok v júni vznikla spoločnosť HYVIA ako jointventure, v ktorom má rovnaký podiel Renault Group a Plug Power (pôsobí v oblasti palivových článkov). Názov je odvodený z „HY“ ako hydrogen a „VIA“ (cesta): HYVIA pripravuje cestu pre mobilitu bez uhlíka s využitím vodíka. Nová spoločnosť so sídlom vo Francúzsku ponúka pre európske trhy kompletný ekosystém, ktorý zahŕňa ľahké úžitkové vozidlá s palivovými článkami, vodíkové čerpacie stanice, dodávku vodíka produkovaného bez uhlíkovej stopy a tiež údržbu vozidlových parkov. Prvým vozidlom vyvinutým na báze tejto spolupráce je prototyp Renault Master Van H2-TECH. Veľký van s objemom skrine 12 mponúka okrem prevádzky bez emisií CO2 aj dojazd až 500 km a rýchle dopĺňanie paliva. Dostupný bude na budúci rok.

Master Van H2-TECH je vybavený palivovým článkom, ktorý má výkon 30 kW, batériou s kapacitou 33 kWh a nádržami obsahujúcimi 6 kg vodíka (4-krát 1,5 kg). V prezentácii novinky sa zdôrazňuje, že všetko je vyrábané vo Francúzsku: Dodávkové vozidlo Master produkuje fabrika Batilly, integrovanie elektrickým komponentov a vodíka do pohonného reťazca realizuje PVI (dcérska spoločnosť skupiny Renault v Gretz-Armainvilliers), elektromotor vyrába závod Cleon a do konca tohto roka sa začne montáž palivových článkov v závode Flins.

Okrem vozidla Renault Master Van H2-TECH spoločný podnik predstavil aj svoj prototyp vodíkovej čerpacej stanice – tieto dva produkty sú prvou ilustráciou ekosystému HYVIA. Nasledovať budú ďalšie prototypy: Master H2-TECH ako podvozok (skriňa s objemom 19 m3) s dojazdom približne 250 km a mestský minibus MasterCitybus H2-TECH, ktorý prepraví až 15 cestujúcich (dojazd približne 300 km).