Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb content volvo ex30 87 Thumb content volvo ex30 leaked patent image  2 Thumb content volvo ex30 leaked patent image  1 Thumb content volvo ex30 leaked patent image  3 Thumb content volvo ex30 leaked patent image  4 Thumb content volvo ex30 leaked patent image  5 Thumb 311871 get ready for the fully electric volvo ex30 small suv Thumb 310963 volvo ex30 teaser Thumb 312621 the fully electric volvo ex30 small suv takes city safety to a new level

Volvo EX30 chce v oblasti bezpečnosti stanoviť nové štandardy

Volvo onedlho príde s horúcou novinkou roka 2023, jeho doteraz najmenším elektrickým SUV modelom. Z hľadiska pasívnej aj aktívnej bezpečnosti má svojom segmente udávať trend.

Na špičkové oficiálne fotky a zábery si zatiaľ musíte počkať. Nedávno uniknuté patentové obrázky však ukazujú exteriér nového EX30 zo všetkých uhlov. Nové plne elektrické Volvo na nich vyzerá ako zmenšenina nedávno predstaveného veľkého SUV EX90. Menší braček využíva rovnaký dizajnový jazyk, no logicky pôsobí kompaktnejšie a má kratšie previsy. Bočný profil je výrazne odlišný, so sklonenou líniou strechy a opticky masívnejším C-stĺpikom.

Podľa neoficiálnych informácií bude EX30 jazdiť na platforme SEA od gigantu Geely a základy bude zároveň zdieľať s pripravovaným subkompaktným elektrickým crossoverom od Polestaru. Rovnakú platformu používa aj Smart #1. Hovorí sa, že základné modely EX30 budú mať pohon zadných kolies a voliteľná bude verzia s pohonom všetkých kolies s dvoma elektromotormi. Nový prírastok sa hierarchicky zaradí pod kompaktné elektromobily XC40 Recharge a C40 Recharge.

Príčinou značného počtu nehôd cyklistov na frekventovaných mestských cestách je neúmyselné otvorenie dverí do dráhy cyklistu. Takzvané nehody súvisiace s dverami tvoria v niektorých mestách až pätinu všetkých hlásených dopravných nehôd s účasťou cyklistov. Podľa organizácie Cycling UK len v samotnom Spojenom kráľovstve každoročne zahynie alebo sa vážne zraní v priemere až 60 osôb pri nehodách spôsobených dverami automobilov.

Preto je Volvo EX30 vybavené funkciou upozornenia na otvorenie dverí, ktorá prostredníctvom vizuálneho a zvukového signálu upozorní pri otváraní dverí pred prechádzajúcim cyklistom alebo iným účastníkom cestnej premávky. Upozornenie na otváranie dverí je v plne elektrickom EX30 jednou z viacerých funkcií technológie "SafeSpace".

Ochrana osôb vo vozidle v prípade nehody bola pre Volvo vždy najvyššou prioritou. Konštrukčný dizajn modelu EX30 odráža tento záväzok v podobe posilnenej bezpečnostnej klietky, strechy i stĺpikov A, B aj C. Keďže ide o elektrické vozidlo, značka sa zamerala predovšetkým na integritu akumulátora. Podvozok a bezpečnostná klietka sú skonštruované z rôznych foriem vysokopevnostnej ocele, ktorá účinne kompenzuje náraz pri prípadnej nehode.

Model EX30 obsahuje aj bočný airbag na vnútornej strane sedadla vodiča, ktorého úlohou je zmiernenie zranení hlavy a hrudníka v prípade bočného nárazu. Okrem prvotriednych štandardov pasívnej bezpečnosti chystané Volvo EX30 ponúka aj pokročilý súbor nových prvkov aktívnej bezpečnosti, ktoré pomáhajú chrániť ľudí vo vozidle aj mimo neho.

Súčasťou štandardnej výbavy je nový pokročilý systém sledovania pozornosti vodiča, ktorý na vás dáva pozor, keď sa necítite práve najlepšie. Okrem detekcie rúk na volante má vozidlo aj špeciálny snímač za volantom, ktorý funguje na výkonných algoritmoch a sleduje pohyby tváre a očí rýchlosťou asi 13-krát za sekundu. Tak sa EX30 snaží pochopiť, či je vodič nesústredený, ospalý alebo inak nepozorný, aj keď si to sám nemusí uvedomovať.

V meste je užitočná funkcia automatického brzdenia na križovatke, ktorá vám pomôže vyhnúť sa nehodám na križovatkách. V prípade, že vám nečakane skríži cestu iné vozidlo, zasiahne funkcia automatického brzdenia a vozidlo zastaví, aby zabránila nárazu alebo ho aspoň zmiernila.

Podrobnejšie informácie o všetkých bezpečnostných a podporných technológiách pre vodiča sa značka podelí pri jeho oficiálnej premiére 7. júna 2023. V ten istý deň ho bude možné aj objednať alebo predobjednať na vybraných troch.