Kia 1140x190
Thumb img 0049 Thumb 1c Thumb 2c Thumb 3c Thumb 4c Thumb 5c Thumb 6c Thumb 7c Thumb 8c Thumb 9c Thumb 10c Thumb 11c Thumb 12c Thumb 13c Thumb 14c Thumb 15c Thumb 16c Thumb 17c Thumb 18c Thumb 19c Thumb 20c Thumb 21c Thumb 22c

Za nový Chrysler Pacifica by sa nehanbila ani Lancia

Veľký rodinný van je ďalšou z amerických noviniek odhalených v "meste duchov".

Chrysler na detroitskom autosalóne predstavil luxusný van Pacifica. Ide o nástupcu modelu Town & Country, ktorý v Európe poznáme skôr ako Voyager.

Je známe, že Voyager ešte donedávna na starom kontinente nosil logo značky Lancia. Partnerstvo medzičasom skončilo, čo je škoda, pretože novinke by príslušnosť k talianskej automobilke podľa nás pristala.

Chrysler postavil Pacificu na novej platforme, pod kapotu namontoval šesťvalec a dokonca aj plug-in hybridnú techniku. Oči však ako prvé pritiahnu pekné línie karosérie a najmä interiér, ktorý medzigeneračne urobil azda najväčší pokrok. Američania avizujú podstatne kvalitnejšie materiály a množstvo komfortnej i bezpečnostnej výbavy.

Mnohých zákazníkov poteší, že konštruktéri neodkukovali od Európanov. Zatiaľ čo vany zo starého kontinentu zväčša prešli na systém sklápania sedadiel do podlahy, Chrysler ostal verný klasike.

Sedadlá sú vyberateľné a prepravná kapacita auta o to väčšia. Pacifica pojme maximálne 3978 litrov nákladu alebo osem pasažierov. Luxusnejší variant má v druhom rade dve samostatné sedadlá, takže je sedemmiestny.

Na pohon slúži atmosférický benzínový šesťvalec 3,6 Pentastar (211 kW/287 k), ktorý roztáča predné kolesá cez deväťstupňovú automatickú prevodovku.

Zaujímavejšie pôsobí plug-in hybridný variant. Jeho základom je opäť šesťvalec Pentastar, avšak upravený. Pozmenené časovanie ventilov mu umožňuje pracovať v Atkinsonovom cykle. Okrem spaľovacieho agregátu sa pod prednou kapotou nachádza aj elektromotor a delič krútiaceho momentu, slúžiaci ako prevodovka (konštrukčne pripomína e-CVT od Toyoty).

Hybrid sa pýši kombinovaným výkonom 182 kW (248 k). Chrysler zatiaľ zverejnil iba spotrebu benzínu v meste, lenže hodnota 2,8 l/100 km nie je celkom relevantná. Konštruktéri totiž rátajú s tým, že vždy vyrazíte s nabitými batériami. Lítiovo-iónové články majú kapacitu 16 kWh a sú ukryté pod druhým radom sedadiel.

V ideálnom prípade auto prejde prvých 48 kilometrov výhradne na elektrinu a až potom sa naštartuje spaľovací motor. Opätovné nabitie batérií trvá dve hodiny.