Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb dacia a renault 180 kmh autozurnal.com 2 Thumb dacia a renault 180 kmh autozurnal.com 3 Thumb dacia sandero 2021 1600 38 Thumb dacia sandero 2021 1600 40

Žiadny Renault ani Dacia nepôjde viac ako 180 km/h. Značky obmedzia maximálnu rýchlosť

Renault a Dacia v rámci bezpečnosti plošne obmedzia maximálnu rýchlosť svojich nových modelov na 180 km/h. Toto obmedzenie sa však nemá týkať výrobcu športových áut Alpine, ktorý patrí pod Renault. 

Francúzska značka Renault a dcérska Dacia bude vyrábať modely s obmedzovačom rýchlostí na 180 km/h. Samozrejme, maximálnu rýchlosť bude limitovať elektronický obmedzovač v prípade, že konkrétny model s konkrétnou motorizáciou by konštrukčne dosiahol aj vyššiu rýchlosť ako 180 km/h. V prípade Dacie nebude veľa modelov "limitovaných" (v súčasnosti by to bol iba Duster s motorom 1.3 TCe), väčší dopad to bude mať na Renaulty. Krok značiek potvrdil Luca de Meo, šéf značiek Renault a Dacia a pripomenul, že k inštalácii obmedzovača rýchlostí do všetkých modelov dôjde v roku 2022.

Prečítajte si tiež:

Žiadne nové Volvo už nepôjde viac ako 180 km/h

Nejde pritom o jediných výrobcov áut, ktorí prichádzajú s obmedzením maximálnej rýchlostí. Prvou značkou bolo švédske Volvo, etalón pasívnej aj aktívnej bezpečnosti. Volvo už minulého roku avizovalo, že obmedzí maximálnu rýchlosť nových vozidiel. Každé jedno vozidlo značky sa už dodáva s obmedzovačom na 180 km/h. Volvo argumentuje tým, že ide nad rámec dopravných a právnych predpisov v snahe vyplniť zostávajúce biele miesta, ktoré značku delia od vytúženého stavu, keď na cestách už nebude dochádzať k žiadnym smrteľným nehodám ani vážnym zraneniam. Práve obmedzenie rýchlosti má byť jedným z krokov.

Pomalá jazda = lacnejšie poistenie?

Podľa slov de Mea, Renault a Dacia taktiež na niektorých vybraných trhoch v budúcnosti ponúkne funkciu, ktorá sleduje a vyhodncuje štýl a bezpečnosť jazdy. Na základe zozbieraných údajov bude môcť poisťovňa bezpečne jazdiacim vodičom znížiť sadzbu za poistenie vozidla. Dúfam, že v takomto prípade nebudú brať do úvahy len rýchlosť, keďže ide len o jeden element celkovo bezpečnej jazdy. Neviem si však predstaviť, ako systém vyhodnotí "štýl jazdy" a obávam sa, že pôjde len o sledovanie toho, či vodič prekračuje maximálnu povolenú rýchlosť...