Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb dacia duster 526 Thumb dacia jogger extreme 757 Thumb dacia jogger hybrid 140 extreme 511 Thumb dacia sandero dacia duster dacia jogger

Dacia vidí svoju budúcnosť v LPG

Keď bude mať Dacia benzínové motory spĺňajúce Euro 7, bude pokračovať aj s LPG.

Zatiaľ čo väčšina výrobcov postupne prechádza na hybridy, plug-in hybridy a elektrický pohon, Dacia sa drží pri zemi a sústreďuje sa hlavne na blízku budúcnosť a teda na to podstatné. Aktuálne stále viac pretriasanou témou sú obstarávacie náklady a prevádzkové náklady auta, kde Dacia boduje fabricky montovaným LPG. Elektrickému pohonu, ktorý navy­šuje obstarávaciu cenu auta sa až na model Spring pôvodom z Číny zatiaľ bráni.

Podiel vozidiel jazdiacich na LPG v európskych krajinách v poslednom období dosť rastie. Najväčší­ mi trhmi s podielom LPG pohonu sú Turecko (4,9 mil. vozidiel), susedné Poľsko (3,3 mil. vozidiel) a Taliansko (2,5 mil. vozidiel). Aktuálne však najrýchlejšie rastúcim trhom s LPG je Francúzsko a záujem rastie aj v Španielsku. Veľký podiel na týchto rastoch má práve Dacia, ktorá je jedným z posledných výrobcov automobilov, ktorá ostala verná fabricky montované­ mu pohonu LPG so zaužívanými štandardami a zárukami (3 roky). Od roku 2009 už Dacia predala v Európe viac ako 600.000 vozidiel s LPG a aktuálne si drží až 62% podiel trhu s týmto druhom pohonu. Vo väčšine európskych krajín sa za LPG pripláca v porovnaní s klasickým benzínovým motorom a Dacia tvrdí, že pri úspore na palive v priemere 5 eur na 100 km (benzín vs LPG) sa majiteľom vyššia investícia do LPG v priemere vráti už po najazdení 15.000 km, pri­ čom každých ďalších 60.000 km ušetria až 3.000 eur.

Na Slovensku v prípade modelu Jogger a s výnimkou úplne základnej motorizácie to platí aj pre Duster, ušetríte s LPG už pri kúpe auta, pretože LPG vychádza lacnejšie ako iné ponúkané motorizácie. Pri dvoch väčších modeloch ste tak v pluse od obstarania auta. Aktuálne jazdením na LPG v porovnaní s benzínom viete na Slovensku ušetriť až 40% nákladov na 100 km, čo nie ja zanedbateľná položka.

Pokračujte na ďalšej stránke článku.