Kia 1140x190
Thumb e trucky scania s dojazdom 350 km 1 Thumb e trucky scania s dojazdom 350 km 3 Thumb e trucky scania s dojazdom 350 km 2

E-trucky Scania s dojazdom 350 km

V duchu svojho plánu predstaviť aspoň jedno elektrické vozidlo ročne prezentovala Scania novú generáciu e-truckov. Novinka je k dispozícii so spacou kabínou R alebo S a inštalované batérie s kapacitou 624 kWh prinášajú výrazné zvýšenie dojazdu.

Scania predstavuje novú generáciu batériových elektrických nákladných vozidiel (BEV) s nulovými lokálnymi emisiami, ktoré sú vhodné pre regionálnu dopravu. Tento prírastok v portfóliu e-truckov značky Scania je príležitosťou pre zákazníkov, ktorí chcú obmedziť svoju uhlíkovú stopu a prevádzkovať bezemisné vozidlá s nákladmi zodpovedajúcimi nákladným vozidlám s dieselovým motorom.

Na obrázku je ťahač Scania 45 R v konfigurácii 4x2, v ponuke sú však aj podvozky pre nadstavby. Dojazd sa líši podľa hmotnosti, konfigurácie a charakteru trás. Napríklad ťahač 4x2 vybavený šiestimi batériami s celkovou kapacitou 624 kWh má jazdný dosah medzi jednotlivými nabíjaniami až 350 km, pričom sa počíta s priemernou diaľničnou rýchlosťou 80 km/h. Permanentný výkon pohonného ústrojenstva pri modeloch 45 R alebo S je 410 kW (560 k). Najvýhodnejšie pre prevádzku sú pevne stanovené trasy, ktoré umožňujú plánované nabíjanie v depe dopravcu alebo v cieli cesty. Samozrejme, operatívny dojazd zvýši nabíjanie počas povinného 45-minútového odpočinku vodiča.

„Dnešná premiéra významne dopĺňa naše existujúce hybridy a batériové elektrické vozidlá pre mestskú distribúciu, ktoré sme predstavili v roku 2020. Teraz môžeme našim zákazníkom ponúknuť udržateľné a pestré portfólio riešení s nulovými emisiami,“ hovorí Fredrik Allard, senior viceprezident a vedúci oddelenia elektrifikácie v spoločnosti Scania.

Nové nákladné vozidlá Scania BEV si možno spočiatku objednať vo verzii ťahač 4x2 alebo ako podvozky v konfigurácii 6x2*4. Ťahač návesov so šiestimi batériami bude mať kvôli priestoru na inštaláciu batérií rázvor 4150 mm, takže bude využívať výhody európskej smernice o zväčšených rozmeroch vozidiel. Maximálna celková hmotnosť jazdnej súpravy môže dosiahnuť až 64 ton.

Výroba novej generácie batériového elektrického vozidla Scania sa začne na jeseň roku 2023.