Thumb ke  ide do tuh ho 1 Thumb ke  ide do tuh ho 2

Keď ide do tuhého...

Scania predstavila novinku v pohonnom reťazci pre ťažkú prevádzku: Prevodovky G25CH a G33CH pre najnáročnejšie práce v ťažobnom priemysle, prepravu ťažkých nákladov a pre nákladné vozidlá ťažkej triedy, ktoré jazdia v kopcovitých lokalitách alebo v teréne.

K prevodovkám Scania G25CM a G33CM pribudli dva nové varianty, ktoré majú v označení písmeno H (od „heavy“ – ťažký, náročný). Výrobca deklaruje, že pridaním odolnejšieho planétového súkolesia vyvinul pravdepodobne najinteligentnejšiu kombináciu odolnosti, hladkého preraďovania prevodových stupňov a úspory paliva v nákladnej doprave.

„Rozšírením ponuky o tieto prevodovky jasne ukazujeme, že náš rad XT a naše riešenia pre ťažobný priemysel sú skutočne významnou súčasťou nášho portfólia,“ hovorí Stefan Dorski, senior viceprezident a vedúci divízie ScaniaTrucks. „Prevodovky sú navrhnuté tak, aby sa nákladné vozidlá vysporiadali s úlohami v ťažkých prevádzkach. Pre zákazníkov to bude mať pozitívny vplyv na dobu prevádzkyschopnosti aj na náklady na opravy a údržbu.“

Optimálna rovnováha

Nákladné vozidlá pre ťažké prevádzky s veľkou celkovou hmotnosťou súpravy obvykle používajú podvozok 6x4 s „krátkym“ stálym prevodom (3,5:1 a niekedy oveľa vyššie). V kopcovitých trasách alebo pri veľkom valivom odpore to znamená vysoké zaťaženie na výstupný hriadeľ prevodovky. Krátky prevod, obvykle v kombinácii s nápravami s redukciami v nábojoch kolies, je výhodný pre rozjazd vozidla, lenže pri cestovnej rýchlosti motor pracuje vo vyšších otáčkach. Keďže Scania sa snaží o nízke otáčky motora a priaznivú spotrebu paliva, trik spočíva v optimálnej rovnováhe medzi prevodom zadnej nápravy a typom pracovného nasadeniatrucku. Nové prevodovky pre ťažké prevádzky sú navrhnuté tak, aby ešte viac nákladných vozidiel mohlo používať rýchlejšie prevody a pritom mali dostatočnú silu.

Hliníkové, tiché a účinné

Najnovšia generácia automatizovaných prevodoviek Scania je známa svojou technologickou vyspelosťou. Keď bola v roku 2020 predstavená, priniesla okrem iného zredukovanie spotreby paliva a s tým spojené zvýšenie efektívnosti prevádzky vozidiel. Prevodovky radu G s technológiou Scania Opticruise sú vďaka celohliníkovej skrini a menším rozmerom o 60 kg ľahšie ako predchádzajúci typ a pracujú tichšie. Jednou z ich hlavných predností je široké spektrum prevodových pomerov, ktoré (spolu so zodpovedajúcou redukciou na zadnej náprave) zabezpečuje, že motor môže pracovať v nízkych otáčkach a zároveň poskytuje maximálny krútiaci moment.

Séria G pomáha prevádzkovateľom ušetriť palivo zásluhou zníženého vnútorného trenia, okrem toho má iba dva synchronizátory, pretože používa pneumatické akčné členy a hriadeľové brzdy (celkove tri). Pri spolupráci s inteligentným systémom manažmentu motora sa prevodovky radu G vyznačujú rýchlym a presným preraďovaním.