Vw limited 1140x190  1

Lada XRAY naznačuje budúcnosť ruskej značky

AvtoVaz vraj chytá aj zásluhou nového šéfdizajnéra druhý dych. Dôkazom má byť štúdia XRAY predstavená dnes na moskovskom autosalóne.

Rusi na významných európskych autosalónoch zväčša nevystavujú, všetky novinky premiérujú doma. A tak nečudo, že v Moskve debutuje výrazne modernizovaná Kalina, elektrická EL Lada i športová Granta Sport. Jednotlivé novinky si predstavíme postupne.

Absolútnu prednosť má najzaujímavejšia premiéra AvtoVazu. Ide o koncept crossoveru s označením XRAY. Vznikol pod taktovkou nového šéfdizajnéra značky, Brita Steveho Mattina, ktorý v minulosti pracoval pre Mercedes-Benz i Volvo. Hoci štúdia nie je predobrazom žiadneho konkrétneho sériového modelu, niektoré jej štylistické prvky sa časom objavia na nových Ladách. Asi najvýznamnejšou je maska chladiča, ktorá navzájom prepája svetlomety s hmlovkami. Má tvar písmena X a v budúcnosti sa má stať základným rozpoznávacím znakom všetkých nových áut Lada. Ako prvá ju ponesie nová Priora (jej premiéra je naplánovaná na rok 2015). Práve preto sa písmeno X objavilo aj v názve konceptu. „RAY“ má symbolizovať aktivity mladých ľudí počas voľného času.

Bronzový prototyp sa pýši originálnymi tvarmi, dozdobenými chrómom. LED diódy neobsahujú len predné či koncové svetlá. Nájdeme ich aj v interiéri. Ten je koncipovaný ako štvormiestny, pričom pasažierov sediacich v ľavej a pravej časti auta oddeľuje masívny stredový tunel.

Techniku výrobca konkrétnejšie nepopísal, lebo vozidlo sa dokáže pohybovať iba provizórne. Elektromotor napájaný z konvenčných olovených batérií mu dovolí rozbehnúť sa najviac na 8 km/h. Skrátka XRAY je určený na obdivovanie dizajnu, poháňacie ústrojenstvo má iba uľahčiť manipuláciu s konceptom pri jeho inštalovaní na výstave.

Samotný prototyp nevznikal priamo v sídle AvtoVazu, v Togliatti. Pod dohľadom Steveho Mattina ho zhotovila firma Vercamodel, sídliaca v Turíne. Jej technici v minulosti pripravovali aj prototypy Alfa Romeo 4C alebo Ford Evos.