28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb elantrie lada niva 2 Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 2 Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 3 Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 1 Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 4 Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 6 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 7 Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 8 Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 9 Thumb elektricka lada niva autozurnal.com 10

Nemecká firma prerába Ladu Niva na elektromobil. Aj takto môže vyzerať elektrická budúcnosť

Aj rustikálny ruský offroad, ktorý vznikol v dobe, kedy sa na každý jeden gram emisií CO2 nehľadelo môže byť "zelený". Prerábky spaľovacích áut na elektromobily ukazujú jednu z najlogickejších ciest, ako elektrifikovať cestnú automobilovú dopravu. A v porovnaní s novými elektromobilmi za zlomok peňazí.

Okrem Nivy ponúka firma aj prerábku Dacie Sandero 2. generácie.

Takéto projekty sú mne osobne veľmi sympatické. Dnes je už vcelku jasné, kam sa budúcnosť automobilovej dopravy bude uberať. Elektromobily však stále nie sú "lacnou" a dostupnou záležitosťou. Nebudeme si nič nahovárať, elektrická lobby pracuje na najvyššie otáčky a prechod na elektromobily nie je prirodzeným vývojom trhu. Ak sa však v blízkej budúcnosti stanú podobné prerábky starších spaľovacích áut na jednoduché, finančne dostupné elektromobily bežnými, z ekologického hľadiska pôjde o krok vpred. Stačí totiž vyrobiť pohonné ústrojenstvo, "kabát" okolo už raz niekto vyrobil a tým pádom sa šetrí zdrojmi a v konečnom dôsledku aj emisiami. 

Prečítajte si tiež:

Francúzska firma výhodne prerobí staršie autá na elektromobily

Poďme však k dnešnému hrdinovi článku, a tým je elektrická Lada Niva (dnes už Lada 4x4). Nemecká firma Elantrie ponúka konverziu pohonu z atmosférického benzínového srdca s objemom 1.7 l na elektromotor. Ani výkonom sa takto prestavaná Niva príliš líšiť nebude, oproti 61 kW (83 k) spaľováku má elektromotor o trochu viac síl, konkrétne 66 kW (89 k). Samozrejme, so zástavbou elektrického motora prichádza aj úplne iný priebeh výkonu a hlavne krútiaceho momentu. 

Elektromotor je zaujímavo spojený s pôvodným hnacím reťazom. Zo samotného spaľovacieho motora ponechali blok aj s kľukovým mechanizmom, ku ktorému je elektromotor pripojený  cez"adaptér" a remeňový, resp. reťazový prevod.

Firma sa netají, že jej konverzie sa hodia skôr pre autá s nižším denným nájazdom. Preto volí ako tandem k elektromotoru lítium-železo-fosfátovú LiFePO4 batériu s kapacitou na dnešnú dobu skromnejších 30 kWh. Tá v praxi vystačí na 130 - 300 kilometrový dojazd podľa profilu trate a vonkajšej teploty. Umiestnili ju do priestoru, kde predtým bola palivová nádrž. Elantrie hovorí, že pri pravidelnom nabíjaní bude batéria aj po 450 000 km ponúkať 80 % z pôvodnej kapacity a že jej praktická životnosť má dosiahnuť 25 rokov. 

Cena takejto prerábky je okolo 2800 eur. V nej je zahrnutá batéria, elektromotor, ďalšie potrebné príslušenstvo a práca. V porovnaní s kúpou nového elektromobilu je to len zlomok ceny. Okrem Nivy dokáže táto firma podobným spôsobom prerobiť Daciu Sandero a po dohode určite aj ďalšie autá. Dúfam, že do budúcna pribudne mnoho takýchto firiem (aj na našom trhu) a že prerábkam starších, ale inak plne funkčných áut nebude polená pod nohy hádzať legislatíva a iné byrokratické okolnosti. Pre menej solventných vodičov môžu byť takéto konverzie pohonu v blízkej "elektro" dobe spasením...

Zdroj: https://elantrie.com/fahrzeuge/