Tonale 1140x190
Thumb 5l Thumb 2l Thumb 1l Thumb 3l Thumb 4l Thumb 5l Thumb 6l Thumb 7l Thumb 8l Thumb 9l Thumb 10l Thumb 11l Thumb 12l Thumb 13l Thumb 14l Thumb 15l Thumb 16l

Lancia Delta Integrale sa vrátila ako exkluzivita za tristo tisíc

Na konci dôkladnej renovácie a vylepšenia techniky vznikne automobil nazvaný Delta Futurista.

Talianska spoločnosť Automobili Amos, patriaca automobilovému pretekárovi a milovníkovi klasických áut Eugeniovi Amosovi, vracia legendárnej Lancii Delta Integrale druhý dych.

Je to viac než iba dôkladné reštaurovanie športového hatchbacku z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia. Eugenio Amos sa totiž rozhodol vylepšiť techniku podľa moderných parametrov a rozšíriť výbavu o nové prvky. 

Pôvodná Delta Integrale obsahuje približne tisíc úplne nových dielov. Azda najväčšou zaujímavosťou je trojdverová karoséria s rozšírenými blatníkmi, pozostávajúca prevažne z hliníka. Predné čelo, kapota motora a niektoré detaily sú vyrobené z uhlíkových vlákien. Hatchback vďaka tomu v porovnaní s originálnou verziou zhodil celých 90 kilogramov a váži 1250 kg.

Hoci v interiéri panuje retro atmosféra, Taliani ho zostavili prakticky nanovo. Prístrojový panel naďalej obsahuje množstvo ukazovateľov - okrem rýchlomera a otáčkomera, aj tlak turba, teplotu motorového oleja či dobíjanie. Športový trojramenný volant dostal tlačidlá pre ovládanie smeroviek alebo diaľkových svetiel. Reinkarnovaná Delta Integrale vďaka tomu nepotrebuje tradičné páčky pod volantom.

Krásne anatomické sedadlá pochádzajú od spoločnosti Recaro. Na nedostatok bočného vedenia sa však nemôžu sťažovať ani dvaja cestujúci sediaci vzadu. Sú tam pre nich pripravené samostatné "kresielka".

Pod kapotou pracuje pôvodný benzínový dvojliter, dopovaný turbom. Kompletne zreštaurovaný agregát má modifikovaný chladiaci systém a riadiacu jednotku, ďalej iné nasávanie i výfuk. Jeho výkon stúpol na 243 kW (330 k). Vyššiemu výkonu boli prispôsobené aj transmisie, teda prevodovka a pohon všetkých štyroch kolies.

Eugenio Amos chce bohatým záujemcom dopriať kvalitu úplne nového auta, techniku na súčasnej úrovni a atmosféru pôvodnej Delty Integrale. Tento klenot na kolesách vyrábajú ručne, pričom zhotovenie jedného exemplára trvá asi štyri mesiace.

Cena začína na čiastke 300 000 eur. Keďže ide o zákazkovú výrobu a zákazník si môže doslova nadiktovať, čo v aute chce mať, finálna čiastka môže byť vyššia. Potrebnú exkluzivitu Delte Futurista dodáva fakt, že vznikne iba 20 exemplárov.