Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb 7s Thumb 2s Thumb 1s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 9s Thumb 10s Thumb 8s8s Thumb 11s Thumb 13s Thumb 12s Thumb 14s

Legendárny Stratos sa vracia, dokonca aj v "terénnej" verzii Safari

Značka Lancia už dávno nemá so Stratosom nič spoločné. Myšlienku oživiť výnimočné športové auto živia bohatí nadšenci.

Príbeh znovuzrodenia legendy automobilových súťaží sa začal písať v roku 2005, keď britská spoločnosť Fenomenon získala práva na používanie názvu Stratos a predstavila štúdiu športového auta s motorom uloženým uprostred. Dizajn inšpirovaný pôvodnou Lanciou Stratos zo sedemdesiatych rokov minulého storočia sa ľuďom páčil, no peniaze na výrobu viac než jedného exemplára chýbali.

O päť rokov neskôr projekt znovu ožíva a vyzerá nádejne. Právo používať meno Stratos získava Nemec Michael Stoschek a jeho syn Maximilian. Obaja sú milovníci áut, ale čo je dôležitejšie, Michael Stoschek patrí medzi úspešných podnikateľov s odhadovaným majetkom na úrovni 2,4 miliardy dolárov.

Pod taktovkou otca a syna Stoschekovcov vzniká nový prototyp. Nemci oslovili dizajnérske štúdio Pininfarina a nový Stratos nechali postaviť na báze Ferrari 430 Scuderia. Štúdia New Stratos ohromila svet. Má kompaktné rozmery podobné predlohe (dĺžka 4181 mm, šírka 1971 mm, výška 1240 mm) a pred zadnou nápravou uložený 4,3-litrový osemvalec Ferrari s výkonom 400 kW (544 k). Iba 1247 kilogramov vážiaci New Stratos akceleruje z pokoja na 100 km/h za 3,3 sekundy.

V pláne je vznik malej série pre vybraných zákazníkov, lenže do hry vstupuje automobilka Ferrari. Maranello nechce dodávať diely pre nový Stratos, a tak projekt opäť mrzne.

Mnohí na Stratos medzičasom zabudli, ale začiatkom tohto roka prišla nečakaná správa. Stoschekova spoločnosť New Stratos GbR sa spojila s Manifattura Automobili Torino (MAT) a zo spolupráce vzíde 25 exemplárov nového Stratosu. Akú techniku auto dostane, to zatiaľ nie je známe. Na verejnosť zatiaľ prenikli iba neoverené správy o údajnom výkone 405 kW (550 k).

Oficiálne potvrdená je existencia troch rôznych verzií - "základného" Stratosu, ďalej pretekárskeho variantu GT a špeciálnej "terénnej" verzie Safari, inšpirovanej pôvodnou Lanciou Stratos upravenou pre Safari Rally.

Všetky tri varianty uvidíme už začiatkom marca tohto roku, na autosalóne vo švajčiarskej Ženeve. 

Originál

Lancia Stratos HF je dvojmiestne športové kupé, od začiatku vyvíjané s úmyslom, nasadzovať ho v majstrovstvách sveta v rely. Úchvatný dizajn iba 3710 milimetrov dlhého auta navrhol Marcello Gandini z dizajnérskeho štúdia Bertone. Motor bol uložený uprostred, teda pred zadnou nápravou a pochádzal z Ferrari Dino. Šesťvalec s objemom 2,4 litra dosahoval v produkčnej verzii "Stradale" výkon 140 kW (190 k), ale pod kapotou súťažných špeciálov pokojne aj 240 kW (326 k).

Lancia pôvodne plánovala vyrobiť sériu 500 homologačných kusov. Bez nich by sa Stratos nemohol zúčastňovať automobilových súťaží. Pravidlá sa neskôr zmenili a Talianom stačilo vyprodukovať iba 400 cestných verzií. Medzi rokmi 1973 a 1978 napokon vzniklo 492 exemplárov. Lancia Stratos je neodmysliteľne spojená s rely a s jazdcami Sandrom Munarim a Björnom Waldegårdom, ktorí talianskej značke zabezpečili tri tituly majstra sveta v hodnotení konštruktérov.

Stratos by možno vyhrával aj ďalej, ale jeho účinkovanie ukončil materský FIAT, keď do automobilových súťaží vstúpil s vlastným modelom 124 Abarth.