Vw limited 1140x190  1

Peugeot sa vráti do Le Mans, Citroën zrejme končí s rely

Peňazí nie je dosť, a tak jedna automobilka musí uvoľniť priestor druhej.

Značky francúzskeho koncernu PSA Groupe patria medzi historicky najaktívnejšie v motoristickom športe. Prakticky neexistuje disciplína, v ktorej by sa neobjavil Citroën alebo Peugeot. Automobilové súťaže, 24 hodín Le Mans, Formula 1, relykros, cestovné automobily, Dakar, Pikes Peak, tam všade už Francúzi štartovali.

Lenže ťažká ekonomická doba športu nepraje a udržať dve značky na vrchole je náročné. Zatiaľ čo Peugeot hlási veľký návrat do vytrvalostných okruhových pretekov a hlavne na legendárnu 24-hodinovku Le Mans, Citroën s najväčšou pravdepodobnosťou odíde z automobilových súťaží.

Šéf tímu Citroën Sport Pierre Budar jednal počas neuskutočnenej Rally Australia s riaditeľkou automobilky Citroën Lindou Jacksonovou. Podľa renomovaného britského magazínu Autosport je na 99 percent isté, že Citroën svet automobilových súťaží na budúci rok opustí.

Naopak, výkonný výbor skupiny PSA prejednal a schválil návrat značky Peugeot do seriálu vytrvalostných okruhových pretekov FIA WEC (World Endurance Championship). Súčasťou šampionátu je aj slávne podujatie 24 hodín Le Mans.

Peugeoty na okruhoch uvidíme od roku 2022. Značka sa prihlási do elitnej kategórie, ktorú nové predpisy označujú výrazom Hypercar. Okruhové špeciály dostanú elektrifikovaný pohon a musia mať dvojičky použiteľné v bežnej premávke. To znamená, že Peugeot v blízkej budúcnosti uvedie na trh nekompromisné športové auto. Predpisy kážu, že v priebehu dvoch rokov musí vzniknúť aspoň 20 exemplárov, určených pre bežných zákazníkov.