Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 5m Thumb 2m Thumb 1m Thumb 3m Thumb 4m Thumb 3m 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 6m Thumb 7m Thumb 8m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 11m 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 12m Thumb 13m Thumb 14m Thumb 15m Thumb 16m

Plynulý záťah a sila osemvalca, Mazda6 dostala nový turbomotor

Prepracované výfukové zvody dokážu umelo zvýšiť tlak plynov, takže turbo zaberá skôr a plynulejšie.

Modernizácia Mazdy6 nie je len o upravenom dizajne či o kvalitnejších materiáloch v interiéri. Japonci spevnili niektoré časti podvozka a upravili riadenie. Auto sa vďaka tomu precíznejšie ovláda a malo by jazdiť ešte pohodlnejšie než doteraz.

Najzásadnejšiu zmenu na prvý pohľad nevidno, lebo je ukrytá pod kapotou. Ponuku motorov totiž rozšíril prepĺňaný benzínový štvorvalec s objemom 2,5 litra. Nanešťastie, túto novinku v Európe pravdepodobne neuvidíme.

Ak motor 2,5T Skyactiv-G spaľuje 87-oktánový benzín, dosahuje výkon 167 kW (227 k). Keď mu Američan dopraje lepší 93-oktánový benzín, výkon stúpne na 184 kW, teda rovných 250 koní. Najvyšší krútiaci moment má bez ohľadu na typ paliva hodnotu 420 Nm a vrcholí pri dvetisíc otáčkach za minútu.

Mazda v ostatnom čase presadzuje najmä atmosférické benzínové motory, ale konštruktéri sa prepĺňania rozhodne neštítia. Dokonca si vymysleli vlastný systém, ktorý kombinuje výhody dvojkomorového turba a turba s variabilnou geometriou lopatiek. Pritom riešenie Mazdy je o čosi jednoduchšie.

Vtip je v kanáli privádzajúcom výfukové plyny do turbodúchadla. Kanál má dve vetvy, jednu s menším priemerom, druhú s väčším a ventil. Kým otáčky motora nedosiahnu hranicu 1620/min, väčší kanál zostáva zavretý. Výfukové plyny sa do turba tlačia cez kanál s menším priemerom, čím umelo stúpa ich tlak. Toto riešenie pomôže turbu dosiahnuť vyšší plniaci tlak, napriek nízkym otáčkam motora. Keď otáčky stúpnu, tlak výfukových plynov už nie je potrebné umelo zvyšovať. Ventil sa otvorí a plyny prúdia k turbodúchadlu aj cez vetvu s väčším priemerom.

Motor obsahuje dokopy tri kanály s dvomi vetvami. Prvý a štvrtý valec obsahujú po jednom, druhý a tretí valec sa zbiehajú do spoločného. Zvody majú usporiadanie 4-3-1, čo zabraňuje protitlaku vo výfukovom systéme a motor "ľahšie dýcha".

Konštruktéri si od tohto riešenia sľubujú veľmi plynulý záťah motora od najnižších otáčok, pripomínajúci atmosféru, a zároveň silu porovnateľnú so štvorlitrovým osemvalcom. Teda aspoň tak to uvádza marketingové oddelenie Mazdy.

Šofér sa okrem lahodného prejavu motora dočká aj príjemne nízkej spotreby. Šetriť palivo pomáha systém deaktivácie dvoch valcov (prvého a štvrtého) pri nízkej až strednej záťaži. Motor funguje v dvojvalcovom režime pri rýchlostiach od 30 do 80 km/h.

Škoda, že zatiaľ neboli zverejnené žiadne konkrétne čísla dynamiky a spotreby. Isté je len to, že Mazda kombinuje motor 2,5T Skyactiv-G výhradne so šesťstupňovou meničovou automatickou prevodovkou.

Pre úplnosť doplňme, že rovnaký motor pracuje aj pod kapotou u nás nedostupného SUV Mazda CX-9. 

Advertisement