Kia 1140x190
Thumb 01 pred  ili elektrifikovan   sek na nemeckej dia nici ok Thumb 04 pred  ili elektrifikovan   sek na nemeckej dia nici ok Thumb 02 pred  ili elektrifikovan   sek na nemeckej dia nici ok Thumb 03 pred  ili elektrifikovan   sek na nemeckej dia nici ok

Predĺžili elektrifikovaný úsek na diaľnici

Na prvejnemeckej skúšobnej elektrifikovanej ceste pre trucky pribudne v blízkej budúcnosti takmer 7 kilometrov trolejového vedenia a Scania dodá pre projekt ďalších sedem vozidiel vybavených pantografmi.

V súčasnosti v Nemecku prebiehajú tri skúšobné prevádzky elektrifikovaných ciest pre nákladné vozidlá. Najnovšie sa bude predlžovať trolejové vedenie na diaľnici A5 v Hessensku: skúšobný úsek bude merať 12 kilometrov smerom na Darmstadt, resp. 5 km smerom na Frankfurt. Dokončenie nových sekcií je naplánované do konca roku 2022. Ide o jeden z najrušnejších diaľničných úsekov v celom Nemecku, ktorý najviac zaťažuje životné prostredie: denne tadiaľ prejde 135 000 vozidiel vrátane 14 000 truckov. Druhý elektrifikovaný jazdný pruh bol otvorený neďaleko mesta Lübeck v Šlezvicku-Holštajnsku (diaľnica A1) na konci roku 2019. Tam teraz testujú jedno nákladné vozidlo spoločnosti Scania. Tretiu elektrifikovanú cestu stavajú v Bádensku-Württembersku (B462) a otvoria ju počas tohto roku. Na všetkých troch testovacích úsekoch bude jazdiť celkove 22 truckov.

Scania už predtým dodala na testovaciu prevádzku päť hybridných truckov R 450 vybavených pantografmi, ktoré jazdia po diaľnici A5 a prispievajú k znižovaniu emisií (na snímkach). Švédsky výrobca úžitkových vozidiel manažuje ich údržbu aj zbieranie údajov z testov. Nedávno bolo dohodnuté, že do konca budúceho roku Scania dodá ďalších sedem takýchto ťahačov.

Systém elektrifikácie, ktorý je aplikovaný na týchto cestách, vyvinula spoločnosť Siemens. Umožňuje nákladným vozidlám s potrebným vybavením namontovaným na streche jazdiť rýchlosťou až 90 km/h. Po opustení elektrifikovaného úseku sa pohonný systém prepne späť na spaľovací motor, v ideálnom prípade využívajúci bio-naftu pre väčšie zredukovanie emisií CO2.

„Na rozdiel od osobných áut, ktoré sú väčšiu časť dňa zaparkované a nejazdia, nákladné vozidlá jazdia dlhé hodiny a ich zastavenie kvôli nabíjaniu môže rušiť plynulosť prevádzky. Elektrifikované cesty ponúkajú racionálne a efektívne nabíjanie na ceste. Aj keď technicky je to iba ďalší spôsob nabíjania elektrických nákladných vozidiel, riešenie môže byť obzvlášť dôležité na veľmi frekventovaných cestách a navyše šetrí batérie a súčasne znižuje zaťaženie energetickej siete,“ hovorí Magnus Höglund, vedúci oddelenia infraštruktúry a nabíjacích riešení spoločnosti Scania.

Podľa niekoľkých štúdií sú elektrifikované cesty alternatívou, ktorá pomôže významne znížiť emisie CO2. Túto technológiu spoločnosť Scania testuje ako jedno z potenciálnych riešení pri prechode na udržateľný systém dopravy.