Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb peugeot partner 005 Thumb citroen berlingo 001 Thumb citroen berlingo 002 Thumb citroen berlingo 005 Thumb citroen berlingo 004 Thumb citroen berlingo 005 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb citroen berlingo 006 Thumb citroen berlingo 007 Thumb citroen berlingo 008 Thumb citroen berlingo 009 Thumb peugeot partner 001 Thumb peugeot partner 002 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb peugeot partner 003 Thumb citroen berlingo 010 Thumb peugeot partner 004 Thumb peugeot partner 006 Thumb peugeot partner 007 Thumb peugeot partner 008 Thumb peugeot partner 009 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 1o

Prvé správy o nových dvojičkách Citroën Berlingo a Peugeot Partner

Nová generácia užitočných malých dodávok sa na trhu objaví v lete budúceho roka. Berlingo a Partner prídu s novou technikou a dostanú súrodenca.

Osobné verzie odvodené od malých úžitkových áut predstavujú zaujímavú alternatívu pre rodiny. Často sú dostupnejšie než klasické minivany a držia sa osvedčených riešení - napríklad posuvných bočných dverí.

Čas medzi "úžitkáčmi" plynie trochu pomalšie ako medzi bežnými osobnými autami. Preto nová generácia Citroënu Berlingo a Peugeotu Partner príde po dlhých desiatich rokoch.

Spoznáme ju v marci budúceho roka na ženevskom autosalóne, pričom predaj sa začne v lete. Aktuálne si môžete pozrieť aspoň špionážne fotografie z testovania dvoch noviniek.

Francúzsky magazín L'argus, ktorý má dobré kontakty na zákulisie domácich značiek, informoval, že Berlingo a Partner medzigeneračne nenarastú. Celková dĺžka osobnej verzie vraj zostane na súčasnej úrovni približne 4,4 metra.

Cestujúci si napriek tomu priestorovo polepšia, pretože konštruktéri predĺžia rázvor náprav a zároveň skrátia previsy.

Po dizajnovej stránke sa dvaja súrodenci budú líšiť viac ako doteraz. Špionážne obrázky naznačujú, že Berlingo dostane dvojdielne predné svetlomety a Partner bude trochu konzervatívnejší. Dočkáme sa aj "terénnych" verzií s oplastovanou karosériou a inteligentnou trakčnou kontrolou Grip Control. Poháňané však budú predné kolesá.

Výbehový podvozkový základ PF2 nahradí ľahšia a pevnejšia platforma EMP2, ktorú využíva napríklad Citroën C4 Picasso alebo Peugeot 308. Samozrejme, naladenie podvozka bude prispôsobené vyššej nosnosti úžitkovo ladených áut.

Pod kapotou nájdeme najnovšie motory koncernu PSA, teda prepĺňaný benzínový trojvalec 1,2 PureTech (81 kW/110 k, 96 kW/130 k) a turbodiesel 1,5 BlueHDi, dostupný vo verziách 55 kW (75 k), 73,5 kW (100 k) a 96 kW (130 k).

Nový naftový štvorvalec stojí za zmienku. Francúzi sa po rokoch vrátili k štvorventilovej technike, aby z vrcholnej verzie malej jedna-päťky  vydolovali až 96 kW a 300 Nm. Dôležitejšie je, že filter pevných častíc už nepotrebuje na svoju činnosť aditívum Eolys. Likvidovať sadze dokáže aj bez neho.

Konštruktéri posunuli časticový filter bližšie k samotnému motoru. Nachádza sa v jednom module s oxidačným a SCR katalyzátorom, a to hneď za turbodúchadlom. Motor si po novom vystačí iba s pravidelným dolievaním vodného roztoku močoviny Adblue. Okrem manuálnej prevodovky, bude k dispozícii aj s osemstupňovým meničovým automatom Aisin.

Citroën a Peugeot opäť ponúknu elektrické verzie svojich dodávok. Súčasné Berlingo Electric a Partner Electric využívajú techniku kúpenú od japonského partnera Mitsubishi. Nové elektrické varianty už budú plne francúzske a na trhu sa objavia neskôr - okolo roku 2020.

Citroën Berlingo

Peugeot Partner

Tretí do partie

Citroën Berlingo a Peugeot Partner dostanú súrodenca. Bude ním Opel Combo, ktorý príde pravdepodobne s ročným oneskorením. Po tom, čo francúzsky koncern Groupe PSA ovládol značku Opel, už nie je dôvod, aby Nemci vyvíjali malú dodávku v spolupráci s FIATom.