Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb citroen c5 aircross 290 Thumb citroen c5 aircross suv hybrid 484

Šéf Citroënu tvrdí, že autá typu SUV onedlho vymrú. Aký má dôvod?

Prestížny britský časopis AutoExpress mal nedávno možnosť porozprávať sa s generálnym riaditeľom Citroënu, Vincentom Cobeem počas predstavenia nového Citroenu C4 X. Možno to znie radikálne, no Cobee predpovedá "smrť" autám typu SUV a to aj napriek tomu, že z hľadiska predajov tomu v súčasnosti nič nenasvedčuje. No to sa má s masívnym rozšírením elektrických áut a príchodom ďalších nových elektromobilov zmeniť. „Svet SUV to má za sebou, aj keď predajné čísla zatiaľ nepotvrdzujú, že mám pravdu,“ hovorí Cobee.

Aký je teda dôvod predpovedí generálneho riaditeľa francúzskej značky? SUV jednoducho nie sú aerodynamickým zázrakom, pretože majú vďaka svojej výške väčšiu čelnú plochu. Pri aerodynamike nejde len o koeficient "c", vo vzorci celkového odporu vzduchu vystupuje aj rýchlosť vozidla a čelná plocha. Keďže kapacita batérií nebude rásť donekonečna a efektivita elektrického pohonu je už teraz na špici, s rastúcimi aerodynamickými požiadavkami elektrických áut by sa tak vo všeobecnosti väčšie a menej efektívne stroje - autá typu SUV - mohli stať vymierajúcim druhom. „Ak je aerodynamika nevhodná, v prípade batériového elektromobilu je penalizácia z hľadiska dojazdu obrovská. Medzi dobre a zle optimalizovaným elektromobilom môže byť rozdiel v dojazde aj 50 km a medzi SUV a sedanom veľmi ľahko aj 60/70/80 km,“ zhrnul Cobee.

Ale sú tu aj ďalšie dôvody. SUV je vo všeobecnosti podstatne ťažšie ako hatchback, sedan, či dokonca kombi rovnakej automobilovej triedy. Väčšia hmotnosť znamená viac zdrojov potrebných na výrobu, ale taktiež zvyšuje spotrebu energie. Ak si do úvahy vezmete horšiu aerodynamiku kvôli väčšej čelnej plochej v kombinácii s vyššou hmotnosťou, máte "zabijaka" dojazdu, ktorý je pri elektrických autách obzvlášť dôležitý. A tvrdí to aj Cobee. V budúcnosti podľa neho prídu aj obmedzenia týkajúce sa veľkosti batérie a hmotnosti vozidla. „...začnú obmedzovať hmotnosť a veľkosť batérií, či už prostredníctvom daní, stimulov, regulácií, označovania a hanobenia,“ dodal generálny riaditeľ Citroënu.