Kia 1140x190
Thumb img 5227 Thumb img 5225 Thumb img 5226 Thumb img 5229 Thumb img 5232 Thumb img 5493 Thumb img 5230 Thumb img 5231 Thumb qashqai 2022 tech udaje

TEST Nissan Qashqai 1.3 DIG-T AWD X-Tronic

Nový Nissan Qashqai dáva jasne najavo ako veľmi sa chce odlíšiť od modelov značky Renault, hoci zdieľa spoločnú platformu a z veľkej časti aj techniku. V tretej generácii prichádza skvelo odhlučnený, s väčšou, ľahkou a veľmi tuhou karosériou a  doslova luxusne postaveným podvozkom po konštrukčnej stránke.

Hoci novinka podrástla vo všetkých smeroch, teda do dĺžky, šírky aj výšky a natiahla aj rázvor náprav, na hmotnosti pribrala len 28 kg. Z toho 22 kg pridáva mild hybridná súčasť benzínového motora 1.3 DIG­T. Dá sa teda povedať, že hoci je nový Qashqai o poriadny kus väčšie auto,  hmotnosť udržal na úrovni predchodcu. Vďačí za to hliníkovým panelom karosérie aj častiam podvozka. Z hliníka sú napríklad predná kapota, všetky bočné dvere a veko batožinového priestoru dokonca z kompozitných materiálov, teda z plastu. Už na každom zatvorení dverí cítiť aký je Qashqai tuhý, ako presne a ľahko dosadajú bočné dvere a zámky pritom krásne cvakajú.

Nový Qashqai sa dodáva s dvomi výkonovými verziami motora 1.3 DIG­-T, ktorý medzičasom prešiel na mild hybrid. Slabšia verzia dosahuje výkon 103 kW/140 k, silnejšia 118 kW/156 k, pričom základná motorizácia sa kombinuje len s manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies, zatiaľ čo silnejšia so 6­stupňovou manuálnou aj novou automatickou prevodovkou s plynulo meniteľným prevodom CVT X­tronic. Pohon 4x4 je viazaný iba na silnejší motor a prevodovku X­-Tronic. V priebehu ešte tohto roka pribudne do ponuky aj úplne nový pohon E Power, ktorý pozostáva z benzínového motora objemu 1,5 l a výkonného elektromotora, ktorý bude priamo poháňať predné kolesá. Pôjde teda o akúsi formu hybridu, kde spaľovací motor slúži len na výrobu energie pre elektromotor. Qashqai dostane výkonovú verziu 140 kW/190 k, X­-Trail neskôr aj 4x4 verziu s dvomi elektromotormi (pre každú nápravu) a výkonom cez 200 koní.

Pokračujte na ďalšej stránke testu.