28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 4 Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 2 Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 3 Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 1 Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 5 Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 6 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 7 Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 8 Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 9 Thumb volvo carsh test 30 metrov video autozurnal.com 10

Volvo zhodilo autá z 30-metrovej výšky, aby pomohlo záchranárom (VIDEO)

Pre značku to bola najextrémnejšia nárazová skúška v histórii. Volvo nechalo padnúť 10 áut z výšky 30 metrov, aby následne pomáhalo záchranárom v zdokonaľovaní svojich schopností. Pre automobilku, ktorá od nepämati stavia na bezpečnosti, je unikátny crash test skvelou reklamou. Posúďte sami.

Volvo chcelo pomôcť záchranným službám pripraviť sa na možné scenáre tých najťažších havárií. Simulovali sily, ktoré sa dajú do pohybu pri najextrémnejších nárazoch. Tím expertov opakovane zhodil niekoľko nových áut Volvo zo žeriavu z výšky 30 metrov.


Tento postup pomohol vytvoriť dostatočný náraz, ktoré by adekvátne simulovalo poškodenie, k akému dochádza pri najextrémnejších haváriách. Predstavte si napríklad havárie, pri ktorých ide jedno vozidlo veľmi vysokou rýchlosťou, alebo nehody, pri ktorých osobný automobil narazí vo vysokej rýchlosti do kamióna a tiež nehody, pri ktorých dôjde k silnému nárazu do automobilu zboku.

V takýchto situáciách budú osoby vo vozidle zrejme v kritickom stave. Preto je prvoradé dostať ich čo najrýchlejšie z vozidla a do nemocnice, na čo slúžia hydraulické záchranárske stroje, v odvetví známe ako „čeľuste života“. Odborníci na vyslobodzovanie často hovoria o tzv. zlatej hodine: pacienta musia vyslobodiť a dostať z nemocnice do hodiny od nehody.

„Už dlhé roky úzko spolupracujeme so švédskymi záchrannými službami,“  hovorí Håkan Gustafson, hlavný vyšetrovateľ Tímu spoločnosti Volvo Cars pre výskum dopravných nehôd. „Je to preto, že máme rovnaký cieľ: chceme bezpečnejšie cesty pre všetkých. Dúfame, že už nikto nikdy nebude musieť zažiť najťažšie dopravné nehody, ale nie všetkým nehodám sa dá vyhnúť. Je preto nevyhnutné, aby existovali metódy, ktoré pomôžu zachrániť ľudský život, keď k takýmto najťažším nehodám predsa len dôjde.“

Všetky zistenia zo skúšobných nárazov a následných vyslobodzovacích prác budú sústredené v rozsiahlej výskumnej správe, ktorá bude bezplatne k dispozícii záchranárom aj na iných miestach. Vďaka tomu budú mať možnosť využívať cenné informácie na ďalší rozvoj svojich záchranárskych schopností.

Záchranári väčšinou získavajú cvičné vozidlá zo šrotovísk, tie sú však často staré aj dvadsať rokov. A z hľadiska pevnosti ocele, konštrukcie bezpečnostnej klietky a celkovej odolnosti je obrovský rozdiel medzi modernými automobilmi a tými, ktoré boli vyrobené pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi. Oceľ, z ktorej sú vyrobené nové Volva, patrí k najpevnejším, aké možno nájsť v moderných automobiloch.

"Spravidla autá havarujeme len v laboratóriu, ale teraz sme ich prvý raz zhodili zo žeriavu,“  hovorí Håkan Gustafson. „Vedeli sme, že po tejto skúške budeme svedkami extrémnych deformácií. Urobili sme to preto, aby sme dali záchrannému tímu skutočnú výzvu, s ktorou bude môcť pracovať.“

Zo žeriavu zhodili celkovo desať vozidiel rôznych modelov. Pred ich zhodením bezpečnostní technici vykonali presné výpočty veľkosti tlaku a sily, ktorým bude musieť byť vystavený každý automobil, aby sa dosiahla požadovaná úroveň poškodenia.

Advertisement