Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb cupra born test Thumb 6 Thumb 5 Thumb 4 Thumb 7 Thumb 8 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 9 Thumb 10 Thumb 11 Thumb 12 Thumb 13 Thumb 14 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 15 Thumb 16 Thumb 17 Thumb 18 Thumb 19 Thumb 21 Thumb 23 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 24 Thumb 25 Thumb krivka nabijania born Thumb cupra born nabijanie

Cupra Born eBoost: Elektrický „čiptuning“ kombinuje s talentovaným podvozkom (VIDEOTEST)

Elektromobil Cupra Born je po technickej stránke súrodencom Volkswagenu ID.3. Kúpite ho však aj s fabrickým elektrickým "čiptuningom". Verzia eBoost pridáva 20 kW navyše, krútiaci moment 310 Nm ostáva na pôvodnej hodnote. Za silnejší Born si priplatíte len 320 eur a dostanete aj väčšie disky kolies. Pre verziu s väčšou 82kWh batériou je eBoost štandardom. 

Video:

Pre mňa osobne má Born oproti VW navyše všetko to, čo mi pri pôvodnej verzii ID.3 chýbalo. Má oveľa dynamickejší dizajn, milučkú tvár vymenil za naštvaný pohľad, ktorý mu optikou zamerania značky sedí. V interiéri nájdeme kvalitnejšie materiály a menej klavírového laku. Rozhodne v ňom panuje prémiovejšia atmosféra. Až na zadné obklady dverí, ktoré sú kompletne 100 % z tvrdého plastu... Aby som však Volkswagenu ID.3 nekrivdil, Nemci už predstavili faceliftované prevedenie, ktoré prinesie lepšie materiály aj serióznejší vzhľad, doplnený o lepšiu technologickú výbavu. Oproti Bornu môže mať ID.3 navyše aj matrixové svetlá. Niektorí kolegovia na ne nedajú dopsutiť a je pravda, že VW ich má zvládnuté skvelo. No aj Born s plne diódovými svetlami s jednoduchšou parabolickou technikou svieti prekvapivo výborne. Ja si na matrix svetlách nepotrpím.

Born využíva modernú školu konštrukcie elektrických áut so základom v pohone zadných kolies a s elektromotorom umiestneným vzadu. Vďaka tomu má optimálne rozloženie hmotnosti a hlavne prenos krútiaceho momentu na cestu je oveľa lepší a efektívnejšie. Vśeobecne platí, že ak má predná náprava prenášať krútiaci moment a zároveň zatáčať, ide o kompromis. Aj preto sú autá s pohonom zadných kolies považované po jazdnej stránke za lepšie. O to viac je to dôležité pri elektromobiloch, ktoré majú masívny krútiaci moment dostupný okamžite a vo veľkom spektre otáčok elektromotora. Niektoré staršie "predokolkové" elektromobily majú doslova problém preniesť krútiaci moemnt na cestu bez toho, aby sa predná náprava zmietala ako had (Nissan Leaf). Efekt je zreteľný najmä na vode.

Born so 62 kWh batériou sa dokáže na rýchlonabíjačke nabíjať výkonom max. 120 kW. Ale pozor, udávaný nabíjací výkon nie je konštanta, to si len neznalí zle interpretujú, vrátane niektorých kolegov z brandže. Už z fyzikálnych a chemických princípov sa s vyšším % nabitím batérie nabíjací výkon znižuje. Nabíjacia krivka pri niektorých autách padá rýchlejšie, iné dokážu držať relatívne vysoký nabíjací výkon aj pri 70 - 80 % nabití batérie. Elektromobily postavené na platforme MEB patria medzi tých lepśích zástupcov. Aj keď v udávanom výkone nabíjania nelámu rekordy, nabitie do 80 % netrvá dlho.

Po približne 70 km diaľničnej jazdy som Borna pripojil na supercharger od ZSE Drive. Dosiahol som maximálny výkon nabíjania 111 kW a priemerný výkon 66 kW. Nabíjal som však od 7% do 90 %. Nad 80 % je už nabíjací výkon všeobecne nízky, preto sa odporúča nestrácať čas a nabíjať do 80 %. Priemerný výkon od 10 % do  80 % nabitia bol 74,5 kW, čo je slušná hodnota. Ak budete nabíjať od obligátnych 20 % do 80 %, strávite na rýchlonabíjačke presne 30 minút. Pre Born ide o veľmi dobrý výsledok, navyše ak vezmeme do úvahy, že 70 km diaľničnej jazdy ešte nedokáže baterku zohriať na optimálnu teplotu pre nabíjanie. A prečo spomínam stále tu diaľnicu? Lebo výkon DC nabíjania je dôležitý práve pri dlhých diaľničných jazdách, aby sa vám cesta predĺžila čo najmenej. Okrem toho má Born aj integrovanú AC nabíjačku s výkonom 11 kW. Ide o štandard tejto triedy a vďaka vhodnému wallboxu dokážete aj doma baterku nabiť približne za 5 - 6 hodín.

Ani spotrebou energie Born nesklamal. Aj s menšou batériou dokáže plnohodnotne zastúpiť úlohu auta na každý deň. Slabšie je na tom diaľničný dojazd s hodnotou 237 km, no mesto aj okresky znamenajú dojazd 300 + km bez nejakého obmedzovania. Verzia s väčšou kapactiou baterky 77 kWh vám priemerne prinesie o 100 km dlhší dojazd. Spotrebu a dojazdy v jednotlivých jazdných režimoch nájdete v samostatnej tabuľke. 

Režim Spotreba elektriny [kWh/100km] Dojazd [km]
Mesto 14,6 397
Okresky 18,3 317
Diaľnica 130 km/h 24,5 237
Priemer 19,1 304

Cupra Born je momentálne môj najobľúbenejší elektromobil kompaktnej triedy. Má výborne zvládnutý elektrický pohon, jazdí a vyzerá skvele a je použiteľný aj ako rodinné auto, keďže ponúka dostatok miesta. Stojí rovnako ako súrodenec od VW. Pripravte si minimálne 44 tisíc eur. Najdrahšia verzia s väčšou batériou a s eBoostom štandardne stojí 48 tisíc eur.   

Materiály sú lepšie ako v ID.3, navyše vyzerá kabína po vzhľadovej stránke atraktívnejšie. Po ergonomickej stránke vadia dotykové plochy namiesto klasických tlačidiel a ovládanie primárne cez stredový displej. Infotainment však fungoval po celý čas rýchlo a spoľahlivo.

Na zadných sedadlách je aj v najmenších autách s platformou MEB prebytok miesta. Dokonca ani kolená nemajú pasažieri prizdvihnuté tak nepríjemne vysoko, ako v niektorých iných (pokojne aj väčších) elektromobiloch.

Je naozaj neuveriteľné, ako dokáže podvozok fungovať z hľadiska komfortu aj na 20-palcových kolesách s nízkoprofilovými pneumatikami. Žiaden spaľovací VW, SEAT, Škoda takto výborne nekombinujú pohodlie so športovosťou. Za adaptívne tlmiče DCC by som si rozhodne priplatil.

Technické údaje Cupra Born eBoost
Výkon elektromotora [kW/k] 170/231
Krútiaci moment [Nm] 310
Kapacita batéria netto/brutto [kWh] 58/62
Výkon AC nabíjania [kW] 11
Výkon DC nabíjania [kW] 120
Zrýchlenie 0-100 km/h [s] 6,6
Max. rýchlosť [km/h] 160
Spotreba priemer WLTP [kWh/100 km] 15,5
Nameraná spotreba [kWh/100 km] 14,6 - 24,5
Rozmery dxšxv [mm] 4322/1809/1540
Rázvor osí kolies [mm] 2771
Objem kufra [l] 385

Dôležité odkazy:

Advertisement