299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb giulia1 Thumb dsc 0221 Thumb 20160728 123247 Thumb dsc 0254 Thumb dsc 0283 Thumb dsc 0701 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb dsc 0760 Thumb dsc 0715 Thumb dsc 0883

Hliníkový duel: Alfa Romeo Giulia 2.2 MultiJet vs. Jaguar XE 2.0 D

Najočakávanejšie auto tohto roka proti najväčšiemu prekvapeniu uplynulého roka – Alfa Romeo Giulia verzus Jaguar XE. Týmito modelmi udali obe značky nový smer v konštrukcii motorových vozidiel a v strednej triede zahájili veľkú technickú revolúciu. Naladením podvozka a vďaka širšiemu použitiu hliníka výrazným znížením a ideálnym rozložením hmotnosti svojich modelov.

Veľmi sa teším, že sa nám podarilo porovnať práve tieto dve autá, pretože majú veľa spoločného. Predovšetkým veľké nadanie pre jazdu. Zároveň som veľmi rád, že opäť som k testu mohol prizvať nášho najúspešnejšieho okruhového pretekára Štofiho Rosinu, aby sme obe autá spoločne okomentovali.

Toto nebude klasický porovnávací test, ale skôr rozhovor dvoch autičkárov o skúšaných modeloch.

Štofi hneď na úvod skonštatoval, že som mu dosť zavaril, pretože obe novinky ho príjemne prekvapili. Alfa Romeo aj Jaguar sú pomerne rýchle, príjemne na šoférovanie, napriek tomu si svojho favorita vybral.

Hodnotenie sme začali Giuliou. Na naftovej verzii veľmi cítiť, že konštruktéri najprv postavili športovú lahôdku Quadrifoglio a z nej potom odvodili bežné verzie. Použili teda úplne opačný postup ako väčšina výrobcov, vďaka čomu má Giulia oveľa viac spoločného s Quadrifogliom, než sa na prvý pohľad zdá. Testovanú verziu Giulie by som pokojne mohol nazvať naftovým Quadrifogliom, teda športiakom. Z Alfy od prvého momentu cítiť, že má srdce a emóciu, až sa vám naftový agregát 2.2 MultiJet bude zdať slabý a pomalý. Pretože podvozok je až extrémne dobrý. Na druhú stranu, Jaguar možno nemá taký silný charakter, ale to ani nie je jeho cieľom. Model XE chce byť viac manažérskym šoférskym autom, viac hrá na nemeckú strunu.

Štofi nazval Giuliu motokárou, autom aké nemá momentálne v tejto triede po stránke podvozka konkurenciu. Doslova povedal, že ani si nepamätá, kedy také auto naposledy šoféroval. Vďaka umiestneniu kolies v rohoch karosérie, vpredu vyslovene pri smerovke, je Giulia veľmi poslušná a ostrá na riadenie. Jej reakcie sú neskutočné. Pri predbiehaní na okresných cestách sa Štofimu spočiatku stávalo, že nezvyknutý na ostrosť riadenia otočil volantom ako zvykne a Giula zareagovala tak prudko, až skoro trafil auto v protismere. Širšia zadná náprava v porovnaní s prednou je zase veľkou oporou v zákrutách. Vodič sa nestačí diviť, koľko sa môže opierať do zadných kolies a hlavne ako rýchlo mu podvozok dovoľuje prechádzať zákrutami. Istota od zadnej nápravy až berie dych. Hoci auto má športový charakter, Štofi si pochvaľoval aj jazdný komfort.

Alfa Romeo Giulia 2.2 MultiJet

Kokpit Alfy Romeo je vyslovene šoférsky. Jednoduchý, prehľadný a orientovaný na vodiča. Naftový motor sa nám zdal byť poddimenzovaný k schopnostiam podvozka.

Jaguar je charakterovo mäkší, ale tiež skvelý. Jeho riadenie je o niečo pomalšie. Na pohyb volantom reaguje s malinkým oneskorením, zatiaľ čo Alfa Romeo zahne hneď. V priebehu zákruty podobne ako Giulia aj Jaguar veľmi pekne vedie stopu. Vôbec nebolo cítiť nedotáčavosť, skôr mal tendenciu byť hravo pretáčavý. Z Jaguaru zároveň cítiť úžasnú tuhosť hliníkovej karosérie v kombinácii s výbornou vyváženosťou. Ešte predtým než sme postavili autá na váhy, mal som na jazyku aj ľahkosť, ale skutočná pohotovostná hmotnosť auta ma trochu zaskočila. K nej sa ale vrátim až v závere. Hliník je niečo, čo sa stáva špecifikom prémiového segmentu. Veľa s ním pracuje okrem Alfy a Jaguaru aj Audi. Štofi cítil najväčší rozdiel medzi podvozkami oboch áut. Jaguar je funkčný, rýchly aj bezpečný, ale Giulia k tomu všetkému pridáva aj veľkú porciu emócie.

V subjektívnom hodnotení motorov sa ako dynamickejší Štofimu javil slabší z dvojice naftových agregátov v Jaguari. Viac sa mu páčil priebeh krútiaceho momentu a aj celkovo pôsobil výbušnejším dojmom. Podľa Štofiho to bolo v tom, že v prípade Alfy je motor poddimenzovaný voči podvozku, zatiaľ čo v prípade Jaguaru motor viac ladí s podvozkom. V prípade Brita zohráva tiež úlohu 8-stupňová automatická prevodovka, zatiaľ čo Alfa Romeo bola vybavená 6-stupňovým manuálom. Jaguar poháňal naftový dvojliter vlastnej konštrukcie s výkonom 120 kW/163 k. Alfa Romeo mala pod prednou kapotou silnejšiu verziu naftového štvorvalca 2.2 MultiJet (132 kW/ 180 k). Ide o úplne nový, celohliníkový agregát, ktorý nemá nič spoločné s predchodcom používaným v skupine Fiat. Giulia ho dostala ako prvá.

Jaguar XE 2.0 D

Za požičanie vozidla ďakujeme spoločnosti T.O.P. AUTO Bratislava a.s.

Jaguar chce byť o poznanie viac manažérskym sedanom než Alfa Romeo. Cítiť to hlavne z interiéru. Motor vďaka kombinácii s 8-stupňovým automatom sa zdá byť subjektívne svižnejší, než agregát Giulie. Merania ale ukázali opak.

Alfa Romeo alebo Jaguar?

Keď som v závere položil Štofimu túto otázku, vyslovil v prvom rade veľkú pochvalu obom modelom. V bežnom živote jazdí väčšinu času na nemeckých autách a úroveň oboch limuzín ho veľmi príjemne prekvapila. Zatiaľ čo spočiatku by si ako manažér vybral Jaguar, na záver predsa len v ňom zvíťazilo autičkárske srdce pretekára a svoj hlas dal Alfe Romeo. Nezabudol ale dodať, že motor by si hneď dal načipovať.

Pravda o hmotnosti

Obe autá sa prezentujú ideálnym rozložením hmotnosti medzi prednú a zadnú nápravu v pomere 50:50, ale aj veľkým podielom hliníka na karosérii, ktorý by mal logicky priniesť šetrenie na hmotnosti. Horeli sme preto zvedavosťou, aká je skutočnosť. Opäť sme navštívili našich kamarátov v QMS servise v Pezinku a postavili obe autá na váhy. Pokiaľ ide o ideálne rozloženie hmotnosti medzi nápravy, tak v tom ani jedno z áut neklame. Rozdiel bol v desatinách percenta, pričom Jaguar mal tie desatinky viac vpredu, Alfa Romeo zase vzadu. Rozdiely boli ale tak minimálne, že rozhodne môžeme potvrdiť príkladné vyváženie 50:50. Viac nás prekvapila celková hmotnosť oboch vozidiel. Už pri premiére Giulie sa výrobca chválil, že v kombinácii s naftovým motorom 2.2 MultiJet váži len 1374 kg. V skutočnosti to bolo o 128 kg viac (1502 kg). Ešte viac ale prekvapil Jaguar, ktorý má vraj až 70% karosérie z hliníka. Podľa papierov by mal vážiť 1435 kg, no skutočnosť bola až o 162 kg vyššia (1597 kg). Čiže ešte o takmer 100 kg viac než Talianka. Ako prvé ma napadlo, že zrejme nie je hliník ako hliník. Keď dvihnete kapotu Jaguaru v porovnaní s kapotou Alfy je citeľne ťažšia. Automaticky nás napadlo hľadať aspoň dôvody vo vyššej bezpečnosti, ale podobne ako Jaguar aj Giulia nedávno získala 5 hviezd. Dokonca v novej, náročnejšej verzii bariérových testov Euro NCAP. Aby sme boli objektívni, 40 až 50 kg v porovnaní s Alfou Romeo pridala Jaguaru automatická prevodovka, ale stále váži viac než väčšia a mohutnejšia Talianka. Človek sa tak automaticky pýta, koľko by asi obe autá vážili bez hliníka...

Škoda, že sme nemali na priame porovnanie Audi alebo BMW. Veľmi by nás zaujímalo aký je stav medzi papierovými hodnotami a skutočnosťou u týchto vozidiel.

Váženie testovaných áut prekvapilo veľkou odchýlkou od papierových údajov. Alfa Romeo Giulia 1502 kg, Jaguar XE 1597 kg.

Merania

Porovnanie dynamiky vôbec nebolo jednoduché, pretože kým Alfa mala šesťstupňovú manuálnu prevodovku, Jaguar prišiel s osemstupňovým automatom. Viac stupňov môže byť pri bežnej jazde výhodou, lebo prevodovka ľahšie trafí správny „kvalt“ pre aktuálnu situáciu. Lenže častejšie radenie znamená viac strateného času a to je dôvod, prečo britský sedan nevyhral šprint z pokoja na 100 km/h. Alfa Romeo Giulia má menej prevodových stupňov a tým pádom musia byť logicky ťažšie. Kým Jaguar točí pri 90 km/h na piaty stupeň 2500 1/min, Alfa len 1900.

Podobná situácia panuje na diaľnici, keď ručička rýchlomera ukáže hodnotu 130 km/h. Giulia vtedy točí na najvyšší šiesty stupeň 2200 1/min. Jaguar dosahuje na šestku 2900 otáčok, ale v zálohe má ešte sedmičku a osmičku, ktorá zrazí otáčky až na 1800 1/min. Pružnosť Jaguara sme preto merali systémom kickdown, teda zošliapnutím akcelerátora na podlahu. Bolo na prevodovke, ako si s tým poradí. V zrýchlení zo 60 na 100 km/h podradila do štvrtého stupňa, pri 80-120 km/h do piateho. Takže potvrdili sa Štofiho slová o klamaní Giulie podvozkom, pretože hoci sa mu zdal živsí a rýchlejší Jaguar, v skutočnosti lepšie zrýchľuje Alfa Romeo. Taliansky sedan vďaka nižšej hmotnosti aj lepšie brzdí.

  Alfa Romeo Giulia Jaguar XE
0-100 km/h 8,75 s. 10,4 s.
60-100 km/h 3.st.: 4,5 s. kickdown: 5,2 s.
60-100 km/h 4.st.: 5,8 s.
80-120 km/h 4.st.: 6,0 s. kickdown: 6,9 s.
80-120 km/h 5.st.: 8,1 s.
80-120 km/h 6.st.: 10,4 s.
100-0 km/h 36,9 m 38,3 m
model Alfa Romeo Giulia Jaguar XE
motor 2.2 MultiJet 2.0 D
zdvihový objem [cm3] 2143 1999
výkon [kW/k] 132/180 120/163
pri otáčkach [1/min] 3750 4000
krútiaci moment [Nm] 380 380
pri otáčkach [1/min] 1500 1750-2500
prevodovka 6MT 8AT
maximálna rýchlosť [km/h] 230 227
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,2 8,2
nameraná spotreba [l/100 km] 6,4 5,8
batožinový priestor [l] 480 455
registračný poplatok [€] 787 477
cena modelu od [€] 36.600 40.468